Trwa ładowanie...
d2013xa
d2013xa

Sprzedaż nowych samochodów w '09 na poziomie 290-300 tys. - Samar

...
Share
d2013xa

8.5.Warszawa (PAP) - Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar prognozuje, że w 2009 roku w Polsce sprzedanych zostanie 290-300 tysięcy nowych samochodów.

"Biorąc pod uwagę aktualne dane dotyczące liczby rejestrowanych w Polsce aut (...), zakładając że wyjaśni się sytuacja dotycząca możliwości odliczania podatku VAT oraz że rząd nie wprowadzi w tym roku żadnych dodatkowych zmian (...) można prognozować sprzedaż całoroczną na poziomie zbliżonym do 290-300 tysięcy sztuk" - napisano w komunikacie.

Zdaniem Instytutu, zagrożeniem dla rynku motoryzacyjnego są działania rządu, zła sytuacja polskiej gospodarki oraz kwestia wdrożenia nowego podatku zastępującego akcyzę.

d2013xa

"Sytuacja zmienia się dynamicznie, a działania resortu finansów idą raczej w kierunku ograniczenia możliwości odpisu podatku VAT od samochodów kupowanych przez firmy, co de facto oznacza potencjalny spadek sprzedaży po stronie klienta flotowego. Nie pomagają także napływające złe informacje dotyczące stanu polskiej gospodarki, które mogą przyczynić się do ograniczania wydatków polskich gospodarstw domowych" - napisano w komunikacie.

"Bez odpowiedzi pozostaje również istotne pytanie dotyczące konstrukcji i czasu ewentualnego wdrożenia nowego podatku zastępującego akcyzę. Podatku, który z jednej strony może wnieść pozytywny wkład w rozwój rynku, z drugiej zaś wpłynąć na wyhamowanie sprzedaży w roku poprzedzającym jego wdrożenie" - dodano.

Z badań Instytutu wynika, że w ciągu czterech pierwszych miesięcy bieżącego roku sprzedano w Polsce 116.702 nowych samochodów osobowych - o 1,5 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2008 roku.

W kwietniu sprzedaż nowych samochodów w Polsce wyniosła 28.736 sztuk, co oznacza spadek w stosunku do marca o 7,6 proc., zaś w stosunku do kwietnia ubiegłego roku wzrost o 2,4 proc.

"Na razie widoczny jest niewielki wzrost w porównaniu do wyników osiągniętych w analogicznym okresie ubiegłego roku, jednak fakt iż na składach zaczyna brakować samochodów, a okres oczekiwania na nową produkcję wydłuża się może oznaczać, że poziom reeksportu zacznie się zmniejszać, +ciągnąć+ w dół wyniki kolejnych miesięcy." - napisano. (PAP)

nik/ ana/

d2013xa

Podziel się opinią

Share
d2013xa
d2013xa