Trwa ładowanie...

Sprzedaż wysyłkowa bez kasy fiskalnej

Firmy zajmujące się sprzedażą wysyłkową na rzecz osób fizycznych, nie prowadzących działalności gospodarczej, zobowiązane są do ewidencjonowania sprzedaży przy pomocy kasy fiskalnej. Ale nie we wszystkich przypadkach.

Sprzedaż wysyłkowa bez kasy fiskalnejŹródło: Jupiterimages
dshcmsc
dshcmsc

Dla przypomnienia przez sprzedaż wysyłkową należy rozumieć sprzedaż towarów wysyłanych lub transportowanych z terytorium jednego państwa członkowskiego Unii Europejskiej (np. z Polski) na terytorium innego państwa członkowskiego przez podatnika VAT na rzecz firm nie mających obowiązku rozliczania wewnątrzwspólnotowego podatku VAT lub osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej,

Kiedy zatem przedsiębiorca sprzedający towary w systemie wysyłkowym będzie zwolniony z użycia kasy fiskalnej?

Wtedy, gdy zapłata za przesłany towar nastąpi za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, pod warunkiem jednak, że z dokumentacji transakcji jednoznacznie wynika, jakiego dokładnie towaru dotyczyła zapłata. Dokumentacja transakcji obejmuje specjalną ewidencję dowodów zapłaty, na podstawie której można ustalić dane osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej lub rolnika ryczałtowego, na rzecz których dokonano wysyłki towarów oraz innych dowodów.

Zwolnienie nie obejmuje jednak wszystkich towarów sprzedawanych w systemie wysyłkowym, w tym między innymi sprzedaży: części i akcesoriów do pojazdów mechanicznych i ich silników, sprzętu radiowego, telewizyjnego i telekomunikacyjnego, sprzętu fotograficznego (z wyłączeniem części i akcesoriów), nagranych płyt CD, DVD, kaset wideo, dyskietek, kart pamięci i kartridży, wyrobów tytoniowych oraz napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2 procent.

dshcmsc

W sytuacji, gdy firma zajmująca się sprzedażą wysyłkową na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej będzie miała obowiązek stosowania kasy fiskalnej, nabywcy towaru należy wydać paragon (fakturę VAT wystawia się na żądanie nabywcy).

Podstawa prawna:
- Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2009 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. z 2009 r. nr 224, poz. 1797);
- ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. nr 54, poz. 535 ze zm.).

Iwona Cackowska, księgowa Tax Care

dshcmsc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dshcmsc