Trwa ładowanie...
dmh1zgl

Średnia roczna dynamika większości produkcji roślinnej do '14 pozostanie bez zmian - IERiGŻ

22.06. Warszawa (PAP) - Średnia roczna dynamika plonów większości produktów roślinnych w Polsce powinna utrzymać się do 2014 roku na obecnym poziomie - uważają eksperci Instytutu...

dmh1zgl
dmh1zgl

22.06. Warszawa (PAP) - Średnia roczna dynamika plonów większości produktów roślinnych w Polsce powinna utrzymać się do 2014 roku na obecnym poziomie - uważają eksperci Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (IERiGŻ). Z opublikowanego przez nich w piątek raportu wynika, że w przypadku pszenicy i buraków cukrowych będzie następował wzrost produkcji, natomiast w przypadku żyta, jęczmienia i rzepaku roczna wielkość plonów powinna pozostać bez zmian.

"W przypadku żyta i jęczmienia ciężko zauważyć trend wzrostowy w ich produkcji. Od kilku lat plony tych roślin utrzymują się w Polsce na tym samym poziomie. Z kolei w przypadku pszenicy i buraków cukrowych, mimo sporej zmienności produkcji w ciągu ostatnich lat, można zauważyć stabilną dynamikę wzrostową, która według nas utrzyma się w przyszłości" - powiedział w piątek rozmowie z PAP Konrad Jabłoński, ekspert IERiGŻ.

"Zbiory rzepaku w 2010 i 2011 roku były niskie, co zadecydowało o tym, że w naszym modelu przewidujemy wyhamowanie dynamiki jego produkcji niemal do zera. Jednak może się okazać, że te dwa ostatnie lata były wyjątkowe, a dynamika zbiorów wróci do trendu wzrostowego, jaki obserwowaliśmy wcześniej, czyli ok. 1,5 proc." - dodał.

Z opublikowanego w piątek przez IERiGŻ raportu wynika, że średnia roczna dynamika produkcji w latach 2012-2014 wyniesie dla pszenicy 1,15 proc., dla żyta 0,31 proc., dla jęczmienia 0,15 proc., dla buraków cukrowych 2,2 proc. w porównaniu do średniej produkcji tych produktów w okresie 2006-2011 r.

"W ostatnich latach obserwowaliśmy dużą zmienność cen produktów rolnych, przez co wszelkie ich prognozy są obarczone dużą niepewnością" - powiedział Jabłoński.

Maciej Jaszczuk (PAP)

mj/ ana/

dmh1zgl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dmh1zgl