Stabilizująca reguła wydatkowa wejdzie efektywnie w życie w '15 - wiceminister finansów

11.07. Warszawa (PAP) - Stabilizująca reguła wydatkowa, która ma powodować, że wzrost wydatków nie będzie mógł przekroczyć średniookresowego tempa wzrostu PKB, powinna wejść...

11.07. Warszawa (PAP) - Stabilizująca reguła wydatkowa, która ma powodować, że wzrost wydatków nie będzie mógł przekroczyć średniookresowego tempa wzrostu PKB, powinna wejść efektywnie w życie w 2015 roku, kiedy Polska ograniczy deficyt sektora finansów publicznych do poziomu średniookresowego celu budżetowego, czyli 1 proc. PKB. Z reguły będą wyłączone wydatki sektora samorządowego i te finansowane z bezzwrotnej pomocy unijnej - poinformował wiceminister finansów Mirosław Sekuła.

"Opracowywana docelowa stabilizująca reguła wydatkowa, po uprzednim obniżeniu deficytu sektora finansów publicznych w ujęciu ESA 95 do poziomu tzw. celu średniookresowego (MTO), tj. dla Polski na poziomie -1 proc. PKB, ma zapewnić stabilizację wyniku sektora finansów publicznych na poziomie ww. celu średniookresowego. Wprowadzenie reguły będzie poprzedzać okres przejściowy charakteryzujący się ścieżką konsolidacji zgodną z ostatnią aktualizacją programu konwergencji z kwietnia. Ścieżka ta zapewnia obniżenie deficytu sektora do poziomu średniookresowego celu budżetowego w 2015 r." - napisał Sekuła w odpowiedzi na zapytanie poselskie.

Wiceminister finansów poinformował również, że stabilizująca reguła wydatkowa będzie determinować maksymalny wzrost wydatków sektora instytucji rządowych i samorządowych, z wyłączeniem wydatków podsektora samorządowego (objętego innymi regułami) oraz wydatków finansowanych środkami z bezzwrotnej pomocy unijnej.

"Jest to uzasadnione tym, że wpływ środków unijnych na deficyt (liczony wg ESA 95) jest neutralny, tj. dochody sektora z UE wykazywane są zawsze w wysokości wydatków sektora finansowanych ze środków z UE, niezależnie od kasowych przepływów. Zgodnie z docelową regułą wzrost wydatków sektora (oczyszczonych o ww. kategorie) nie mógłby przekroczyć średniookresowego tempa wzrostu PKB. Taka konstrukcja reguły gwarantowałaby generowanie przestrzeni w wydatkach publicznych w czasie dobrej koniunktury, tak aby nie było konieczne cięcie wydatków w okresie recesji i spowolnienia, gwarantując jednocześnie średnioterminową stabilność finansów publicznych" - napisał Sekuła.

"Proponuje się, aby limit wydatków został odpowiednio skorygowany w dół, gdyby skumulowane na wprowadzonym tzw. koncie kontrolnym odchylenia wyniku nominalnego sektora instytucji rządowych i samorządowych od MTO przekroczyły zadany próg wyrażony w procentach PKB" - dodał.

Zgodnie z intencjami resortu finansów korekta ta mogłaby być zawieszona w czasie głębokiej dekoniunktury.

"Limit wydatków byłby też korygowany o dyskrecjonalną systemową zmianę dochodów. W szczególności obniżenie podatków czy wprowadzenie ulg podatkowych byłoby możliwe pod warunkiem skompensowania ubytku dochodów z tego tytułu odpowiednim obniżeniem wydatków" - podkreśla wiceminister.

"Należy ponadto zwrócić uwagę, że na proponowanym koncie kontrolnym kumulowane byłyby odchylenia od MTO nominalnego wyniku całego sektora" - dodaje.

Projektowana reguła ma dotyczyć łącznego wzrostu wydatków.

"Równocześnie należy podkreślić, że limit wydatków nie dotyczyłby każdego podmiotu czy transakcji w takim samym stopniu - miałby on charakter zagregowany, a więc ograniczałby łączny wzrost wydatków" - poinformował Sekuła.

"Oznacza to, że niektóre wydatki mogłyby rosnąć szybciej, o ile byłyby kompensowane odpowiednio wolniejszym wzrostem (lub spadkiem) innych wydatków. To rząd proponowałby sposób podziału limitu wydatków wyznaczonego przez regułę w taki sposób, aby to było najbardziej korzystne dla realizacji celów społeczno-gospodarczych" - dodał.

Zgodnie z harmonogramem prac legislacyjnych Rady Ministrów założenia do projektu nowelizacji ustawy o finansach publicznych, wprowadzające stabilizującą regułę wydatkową, powinny zostać przedłożone rządowi w III kw. tego roku. (PAP)

bg/ ana/

Źródło artykułu:PAP
finansesekułayy
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)