Trwa ładowanie...

Stały Komitet Rady Ministrów przyjął podatek od wydobycia kopalin i skierował go na rząd - MF (opis)

12.01. Warszawa (PAP) - Stały Komitet Rady Ministrów przyjął w czwartek projekt ustawy wprowadzającej podatek od wydobycia niektórych kopalin i skierował go na posiedzenie rządu -...

Stały Komitet Rady Ministrów przyjął podatek od wydobycia kopalin i skierował go na rząd - MF (opis)Źródło: KGHM
d4g9pp5
d4g9pp5

12.01. Warszawa (PAP) - Stały Komitet Rady Ministrów przyjął w czwartek projekt ustawy wprowadzającej podatek od wydobycia niektórych kopalin i skierował go na posiedzenie rządu - poinformowała PAP Wiesława Dróżdż, rzecznik administracji podatkowej w Ministerstwie Finansów. Zaakceptowany projekt jest zgodny z tym przedłożonym przez resort finansów.

"Podczas dzisiejszego posiedzenia stałego Komitetu Rady Ministrów został przyjęty projekt ustawy, która wprowadza podatek od wydobycia niektórych kopalin. Zaakceptowany projekt jest zgodny z przedłożeniem Ministerstwa Finansów i został skierowany na posiedzenie rządu" - powiedziała PAP Dróżdż.

Zgodnie z opublikowanym w czwartek ostatnim projektem ustawy MF podtrzymuje, że podatek od wydobycia niektórych kopalin przyniesie w 2012 roku budżetowi około 1,8 mld zł, a w kolejnych latach po ok. 2,2 mld zł.

Resort złagodził jednak formułę podatku wprowadzając minimalną stawkę podatkową w wysokości 0,5 proc. średniej ceny miedzi zamiast wcześniejszej stawki 1 proc.

d4g9pp5

Z nowej wersji projektu ustawy, która uwzględnia ustalenia Komitetu Stałego Rady Ministrów z 5 stycznia, a także uwagi przedstawiciela Ministra Gospodarki i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wynika też, że ustawa ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, a wcześniej była mowa o 1 marca 2012.

Wielkość dochodów budżetowych z tytułu podatku od wydobycia niektórych kopalin uzależniona będzie od trzech czynników, tj. od wartości surowców na rynku światowym, od kursu dolara amerykańskiego, w którym miedź i srebro są notowane na giełdzie oraz od wolumenu wydobycia.

Podstawę opodatkowania stanowi ilość miedzi oraz srebra zawarta w wyprodukowanym koncentracie.

Zgodnie z projektem wysokość podatku za dany miesiąc stanowi suma iloczynów: ilości miedzi, wyrażonej w tonach oraz stawki podatkowej oraz ilości srebra, wyrażonej w kilogramach oraz stawki podatkowej.

d4g9pp5

W przypadku, gdy średnia cena miedzi przekracza 15.000 zł za tonę, stawkę podatkową za tonę wydobytej miedzi oblicza się według następującego wzoru: stawka podatku = 0,033 x średnia cena miedzi + (0,001 x średnia cena miedzi) do potęgi 2,5. Przy czym stawka podatku nie może być wyższa niż 16.000 zł tonę (wcześniej 20.000 zł za tonę).

Jeżeli średnia cena miedzi nie przekracza 15.000 zł za tonę, stawkę podatkową za tonę wydobytej miedzi oblicza się według następującego wzoru: stawka podatku = (średnia cena miedzi - 12.000) x 0,44. Przy czym stawka nie może być mniejsza niż niż 0,5 proc. średniej ceny miedzi (wcześniej 1 proc. średniej ceny miedzi).

Jeżeli średnia cena srebra przekracza 1200 zł za kilogram, stawkę podatku za kilogram wydobytego srebra oblicza się według następującego wzoru: stawka podatkowa = 0,125 x średnia cena srebra + (0,001 x średnia cena srebra) do potęgi czwartej, przy czym stawka podatku nie może być wyższa niż 2.100 zł za kilogram (wcześniej 3.000 zł za kilogram).

Jeżeli średnia cena srebra nie przekracza 1200 zł za kilogram, stawkę podatkową za kilogram wydobytego srebra oblicza się według następującego wzoru: stawka podatku = (średnia cena srebra - 1.000) x 0,75. Przy czym stawka nie może być niższa niż 0,5 proc. średniej ceny srebra (wcześniej 1 proc. średniej ceny srebra).(PAP)

bg/ ana/

d4g9pp5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4g9pp5