Trwa ładowanie...

Standard and Poor's obniżył rating Cypru do CCC

Agencja ratingowa Standard and Poor's obniżyła w czwartek rating Cypru do poziomu CCC i ostrzegła przed niewypłacalnością kraju. Nikozja zabiega o pakiet pomocy od zagranicznych kredytodawców, który ma uratować zagrożony upadkiem sektor bankowy wyspy.

Share
Standard and Poor's obniżył rating Cypru do CCC
Źródło: AFP
d24dyo3

"Istnieje ryzyko, że wszelkie plany pomocowe okażą się niepopularne i trudne do wprowadzenia w życie, w sytuacji, w której mamy do czynienia z długotrwałym i głębokim regresem gospodarczym. W rezultacie uważamy, że rośnie ryzyko, iż (Cypr) nie będzie w stanie obsłużyć swoich długów" - głosi komunikat agencji.

Standard and Poor's podkreśla, że ze względu na brak "wiarygodnego planu rekapitalizacji i finansowania budżetu" perspektywa dla Cypru pozostaje negatywna, a rating kraju może zostać ponownie obniżony.

d24dyo3

Agencja zwraca też uwagę na możliwość ucieczki kapitałów z wyspy, gdy we wtorek otwarte zostaną ponownie instytucje finansowe, które zamknięto, by zapobiec runowi na banki. "Istnieje ryzyko, że nowa ucieczka depozytów bankowych pogorszy sytuację gospodarczą (kraju) i sprawi, że konieczne stanie się narzucenie kontroli (przepływów) kapitałów, a banki będą potrzebowały dodatkowej pomocy" - głosi komunikat Standard and Poor's. (PAP)

d24dyo3

Podziel się opinią

Share
d24dyo3
d24dyo3