Stany Zjednoczone uszczelniają sankcje. Nowy zakaz nałożony na Rosję
Departament Skarbu ogłosił we wtorek, że zakazuje Rosji ze skutkiem natychmiastowym spłacania długu rządowego rezerwami dolarowymi zdeponowanymi w amerykańskich bankach. Jak komentuje agencja AFP, zwiększa to ryzyko technicznej niewypłacalności Moskwy.
Rosja musi teraz "dokonać wyboru między pozbyciem się rezerw dolarowych, jakie jej jeszcze pozostały, wykorzystaniem nowych przychodów, albo niewypłacalnością" - powiedział przedstawiciel Departamentu Skarbu, cytowany przez francuską agencję.
Waszyngton zdecydował się na podjęcie tego kroku we wtorek, ponieważ tego dnia upływa termin kolejnej płatności w ramach obsługi rosyjskiego długu publicznego. "Z ponad 700 sankcji, jakie nałożyliśmy na Rosję jednym z najbardziej dotkliwych dla niej środków są restrykcje, które objęły rosyjski bank centralny" - oznajmił w rozmowie z AFP przedstawiciel Departamentu Skarbu.
Państwa zachodnie w ramach poprzednio nałożonych restrykcji zamroziły około 300 mld dolarów rosyjskich rezerw. Ponadto państwa G7 ograniczyły bankowi centralnemu Rosji możliwość przeprowadzania transakcji w złocie.
Unia zapowiada nowe sankcje
We wtorek szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała nowy pakiet sankcji wobec Rosji. "Wprowadzimy zakaz importu węgla z Rosji o wartości 4 mld euro rocznie, zaproponujemy zakaz dla rosyjskich i białoruskich przewoźników drogowych i wprowadzimy całkowity zakaz transakcji w przypadku czterech kluczowych banków rosyjskich, w tym drugiego co do wielkości banku VTB" - ogłosiła von der Leyen.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Gospodarcze uderzenie w Rosję. "Oczekiwałbym planu"
"Rosja prowadzi okrutną i bezwzględną wojnę nie tylko z odważnymi wojskami Ukrainy, ale także z ludnością cywilną. Ważne jest, aby w tym krytycznym momencie utrzymać najwyższą presję na Putina i rząd rosyjski. Cztery pakiety sankcji mocno (...) ograniczyły polityczne i gospodarcze opcje Kremla. Widzimy wymierne rezultaty. Ale biorąc pod uwagę ostatnie wydarzenia (głośno komentowane przez Zachód mordy cywilów, jakich dopuścili się w Buczy Rosjanie - przyp. red.), musimy dalej zwiększać presję. Dzisiaj proponujemy pójście o krok dalej z naszymi sankcjami. Sprawimy, że będą one szersze i ostrzejsze, aby jeszcze mocniej uderzały w rosyjską gospodarkę" - powiedziała szefowa KE.
Zapowiedziała m.in., że Unia zakaże wstępu do unijnych portów statkom rosyjskim i obsługiwanym przez Rosję. Dodała jednak, że w tej sprawie będą wyjątki, które obejmą m.in. produkty rolne i spożywcze, pomoc humanitarną oraz energię.
Zapowiedziała też unijny zakaz udziału rosyjskich firm w zamówieniach publicznych w państwach członkowskich i wykluczenie wszelkiego wsparcia finansowego, europejskiego i krajowego, dla rosyjskich organów publicznych. "Europejskie pieniądze z podatków nie powinny trafiać do Rosji w jakiejkolwiek formie" - wskazała.
Ogłosiła też propozycję wprowadzenia zakazu importu o wartości 5,5 mld euro, obejmującego różne produkty: od drewna po cement i od owoców morza po alkohol.
Potrzebna jednomyślność
Von der Leyen przekazała ponadto, że UE zaproponuje dalsze ukierunkowane zakazy eksportu o wartości 10 mld euro w obszarach wrażliwych dla Rosji. Obejmuje to m.in. komputery kwantowe i zaawansowane półprzewodniki, ale także maszyny i sprzęt transportowy.
"Pracujemy nad dodatkowymi sankcjami, w tym na import ropy, i zastanawiamy się nad pomysłami państw członkowskich, takimi jak podatki czy konkretne kanały płatności, jak rachunek powierniczy" - wskazała. Sankcje UE wymagają jednomyślności, musi się na nie zgodzić wszystkich 27 państw członkowskich.