Starak z Węgrami się brata
Jerzy Starak oddał Polpharmę i pozbył się interesów w Rosji za fotel wiceprezesa Gedeon Richter. I pokaźny pakiet akcji węgierskiej spółki.
*Jerzy Starak oddał Polpharmę i pozbył się interesów w Rosji za fotel wiceprezesa Gedeon Richter. I pokaźny pakiet akcji węgierskiej spółki. *
Przez lata próbował zmontować silną grupę farmaceutyczną w naszej części Europy, ale w pojedynkę niewiele wskórał. Postanowił więc połączyć siły z Węgrami. Gedeon Richter, firma notowana na budapeszteńskiej giełdzie, za prawie 100 proc. papierów Pol-pharmy (reszta jest jeszcze w rękach pracowników), odda Genefarovi BV - spółce Jerzego Staraka - 25 proc. swoich akcji. To główne danie. Na dokładkę biznesmen dostanie jeszcze 1,75 proc. akcji, ponieważ Gedeon chce kupić 80,62 proc. udziałów w rosyjskiej spółce Akrihin, których część należała do Genefaru.
_ Stworzymy największą firmę farmaceutyczną od Władywostoku do Warszawy _ - mówi Jerzy Starak, nie kryjąc satysfakcji.
Największy akcjonariusz
Z pakietem 26,75 proc. walorów zostanie największym akcjonariuszem połączonej firmy. 25 proc. akcji kontroluje węgierski skarb państwa, a 13 proc. posiada Bank of New York. Reszta jest w rękach rozproszonego akcjonariatu.
Akcje dla Jerzego Staraka będą pochodzić z dodatkowej emisji. Dadzą mu one prawo do jednej piątej głosów na walnym. I zatrzymają na dłużej w Gedeonie. Węgrzy są bardzo wrażliwi na punkcie swojej spółki i sprzedaż walorów obwarowali szeregiem warunków. Przez cztery lata od transakcji Genefar nie będzie mógł sprzedać 80 proc. posiadanych walorów, a przez pięć 60 proc. Ponadto nie ogłosi wezwania na wykup akcji spółki, chyba że ktoś wystąpi z publiczną ofertą.
Jerzy Starak, który w połączonej firmie zajmie fotel wiceprzewodniczącego rady dyrektorów, zapewnia, że o wyjściu z inwestycji nawet nie myśli, bo traktuje fuzję jako obiecujące i perspektywicznie przedsięwzięcie.
_ Będziemy mieli pierwsze miejsce w Rosji, drugie w Polsce i trzecie na Węgrzech. Myślę, że dzięki Pol-pharmie uda się poprawić pozycję nad Dunajem, a Gedeon pomoże przesunąć się na pozycję lidera na krajowym rynku _- mówi Jerzy Starak.
*Za rok na GPW *
Po połączeniu powstanie 15. co do wielkości firma generyczna na świecie o kapitalizacji 5,3 mld USD (ponad 13 mld zł). Mocną stroną Węgrów są m.in. leki ginekologiczne, chociaż oferta produktowa Gedeonu obejmuje bardzo bogaty wachlarz farmaceutyków, a ponadto rozbudowaną sieć dystrybucji na całym świecie oraz dobre rozeznanie na rynku rosyjskim. Polpharma wnosi w wianie doświadczenie w produkcji genetyków oraz silną pozycję w Polsce, która jest jednym z najatrakcyjniejszych rynków w Europie.
_ Portfolio obydwu firm pokrywa się tylko w niewielkim stopniu, dzięki czemu nie będą ze sobą konkurowały, lecz uzupełnią ofertę _- mówi Barbara Janosi z KBC Securities w Budapeszcie.
Zarząd Gedeon Richter spodziewa się sporych synergii w wyniku fuzji, szacując je na 35 mln USD (blisko 90 mln zł) rocznie oraz wzrostu dochodowości. I nie jest odosobniony w tych oczekiwaniach. Inwestorzy na giełdzie w Budapeszcie bardzo dobrze przyjęli wiadomość o fuzji z Polpharmą, po której kurs spółki wystrzelił o 7 proc.
Możliwe, że niedługo notowaniami Gedeona będą ekscytować się gracze na GPW, ponieważ Węgrzy nie wykluczają emisji na polski rynek. Jerzy Starak, który od lat zapowiadał, że wprowadzi Polpharmę na warszawski parkiet, ale nigdy do niej jakoś nie mógł dotrzeć, przyznaje, że chciałby w ten sposób wywiązać się z dawnych zapowiedzi.
_ Najpierw musimy pomyślnie przejść etap połączenia, który powinien zakończyć się w pierwszym kwartale przyszłego roku. Emisja akcji mogłaby dojść do skutku pod koniec 2008 r. _ - mówi Jerzy Starak.
Dobrana para
Polpharma
339 mln USD
Takie były przychody w 2006 r....
96 mln USD
...a taki zysk EBITDA w 2006 r.
Do Polpharmy należy zakład produkujący leki w Stargardzie Gdańskim, Medana z Sieradza oraz dystrybutor w Rosji.
Gedeon Richter
668,3 mln USD
Takie były przychody I-IX 2007...
136,7 mln USD
...a taki był zysk netto I-IX 2007 r.
Gedeon Richter ma sieć spółek i przedstawicielstw w 30 krajach, głównie w Europie oraz Azji, ale także w USA i Brazylii. Ma kilka zakładów produkcyjnych: w Rosji, Rumunii, Indiach, a w Polsce kontroluje ponad 70 proc. Polfy Grodzisk Mazowiecki.
Eugeniusz Twaróg, GRA