Trwa ładowanie...
d39gwbt
d39gwbt

Stasiński z Nowoczesnej: Nie poprzemy opodatkowania banków i supermarketów

Warszawa 18.11.2015 (ISBnews) - Nowoczesna nie będzie wspierać rozwiązań skutkujących wzrostem obciążeń dla obywateli, powiedział w rozmowie z agencją ISBnews, członek Komisji Gospodarki i Rozwoju oraz Komisji ds. Unii Europejskiej z Nowoczesnej Michał Stasiński. Zastrzeżenia dotyczą m.in. opodatkowania banków i supermarketów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d39gwbt

"Od strony gospodarczej, propozycje złożone przez panią Premier nie były praktycznie przeliczone. Padły propozycje, które sytuują się po stronie wydatków, natomiast bardzo ubogo wygląda strona przychodów" - powiedział ISBnews Stasiński.

"Obawiam się, że aby wesprzeć stronę przychodów rząd będzie musiał realizować programy bardzo niepopularne, które nie zostały wygłoszone w expose. Zapowiadane uszczelnienie VAT-u, wzmożenie kontroli skarbowych, które jest bardzo ważne dla strony przychodów, może w praktyce oznaczać większą biurokrację skarbową i opresyjność całego systemu skarbowego. Uderzy to przede wszystkim w małych i średnich przedsiębiorców" - dodał Stasiński.

Zwrócił on uwagę, że jest to odwrotny kierunek od zaproponowanego w expose planu rozwinięcia przedsiębiorczości w Polsce.

d39gwbt

Według Stasińskiego w expose nie zwrócono uwagi także na fakt, że supermarkety i banki już płacą podatki w Polsce.

"W przypadku supermarketów mówi się o obrotach, a mało wspomina się o tym, że one działają na bardzo niskich marżach. Z pewnością wprowadzenie nowego podatku odbije się zarówno na klientach jak i dostawcach, których sytuacja już jest bardzo trudna. W przypadku banków należy zauważyć, że w ubiegłym roku zapłaciły one około 4 mld zł podatków o 500 mln zł więcej niż rok wcześniej. Ich wynik finansowy i ich zyski nie są wyprowadzane za granicę, gdyż jest to kontrolowane przez KNF, a poza tym część zysków zwiększa kapitały własne banków" - powiedział Stasiński.

Dodał, że wprowadzenie podatku bankowego spowoduje podwyższenie opłat dla klientów detalicznych, a z drugiej strony potencjalnie spowoduje obniżenie akcji kredytowej.

"Jesteśmy przeciwni tym rozwiązaniom, nie należy szukać dodatkowych przychodów w tych sektorach, gdyż generują one koszty dla obywateli" - podsumował Stasiński.

Marek Knitter

(ISBnews)

d39gwbt

Podziel się opinią

Share
d39gwbt
d39gwbt