Trwa ładowanie...

Stopy procentowe ani drgnęły

Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej postanowiła pozostawić stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Podstawowa stopa referencyjna wynosi więc nadal 3,5 proc. Takiej decyzji spodziewała się większość analityków.

Stopy procentowe ani drgnęły
d3nwos1
d3nwos1

Wysoka inflacja oraz dostrzegalne symptomy poprawy sytuacji w naszej gospodarce nie dają szans na kontynuację cyklu obniżania stóp procentowych. Coraz bardziej powszechne staje się oczekiwanie na zmianę nastawienia Rady Polityki Pieniężnej z ukierunkowanej na łagodzenie polityki pieniężnej na neutralną. To zaś oznacza, że stopy procentowe pozostaną na dotychczasowym poziomie jeszcze przez dłuższy czas. Gdy gospodarka zacznie się rozwijać bardziej dynamicznie, w perspektywie kilku miesięcy można się spodziewać wzrostu stóp. Wiele zależeć też będzie od tego, jak zachowywać się będzie inflacja.

Decyzja RPP nie spowodowała reakcji na naszym rynku walutowym. Złoty od rana odrabiał straty po wczorajszym osłabieniu i pozostawał raczej pod wpływem sytuacji na światowym rynku walutowym.

W komunikacie po posiedzeniu Rada zwróciła uwagę na poprawiającą się sytuację naszej gospodarki, jednak dostrzegła problemy związane ze wzrostem bezrobocia. Podkreślono, że w dalszym ciągu niekorzystnie na wzrost gospodarczy wpływa ograniczenie akcji kredytowej przez banki. Rada spodziewa się w najbliższym czasie podwyższonego poziomu inflacji.

Według danych Narodowego Banku Polskiego w drugim kwartale roku saldo na rachunku obrotów bieżących było ujemne i wyniosło 845 mln euro. Analitycy spodziewali się nadwyżki w wysokości 830 mln euro. W porównaniu do drugiego kwartału ubiegłego roku saldo poprawiło się jednak o ponad 4,2 mld euro (wówczas także było ujemne i wynosiło ponad 5 mld euro). Poprawił się zdecydowanie wynik osiągnięty w ramach wymiany handlowej z zagranicą. Import był wyższy od eksportu jedynie o 360 mln euro. W tym samym czasie ubiegłego roku przewaga importu sięgała niemal 4,7 mld euro. Eksport obniżył się o 24,8 proc., a import o 33,4 proc. W przypadku usług osiągnęliśmy nadwyżkę w wysokości 951 mln euro. W drugim kwartale z Unii Europejskiej otrzymaliśmy 2,27 mld euro, a wpłaciliśmy do unijnego budżetu 741 mln zł.

Korzystnie wyglądają zagraniczne inwestycje w naszym kraju. Saldo z tego tytułu było dodatnie i wyniosło prawie 6,6 mld euro. Prawie 3 mld euro napłynęło z tytułu zakupu przez zagranicznych inwestorów polskich papierów skarbowych. Ponad 330 mln euro zasiliło rynek akcji. Bezpośrednie inwestycje zagraniczne wyniosły ponad 2,1 mld euro.

Roman Przasnyski
główny analityk
Gold Finance

d3nwos1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3nwos1