Trwa ładowanie...

Stopy procentowe będą jeszcze wyższe? Minister mówi, co nas czeka

"Na dwoje babka wróżyła" - mówi minister finansów Tadeusz Kościński w odpowiedzi na pytanie dot. przyszłości stóp procentowych w Polsce. Nadal nie wiadomo, czy RPP nie podejmie decyzji, by po raz kolejny je podwyższyć.

Kościński ws. środowego posiedzenia RPP dot. stóp procentowych: na dwoje babka wróżyłaKościński ws. środowego posiedzenia RPP dot. stóp procentowych: na dwoje babka wróżyłaŹródło: Getty Images, fot: Artur Widak/NurPhoto
d6zyhoh
d6zyhoh

Stopy procentowe mogą pójść w górę

Jak tłumaczy szef resortu finansów, po dwóch miesiącach z rzędu, gdy Rada Polityki Pieniężnej podwyższała stopy procentowe, ciężko jest przewidzieć, jaka będzie jej kolejna decyzja. Nie wyklucza jednak niczego.

"Na dwoje babka wróżyła na dzień dzisiejszy" - mówi dalej. Kościński wskazał przy okazji, że ewentualna decyzja o podniesieniu stóp procentowych nie musi koniecznie wpłynąć na stan inflacji w Polsce.

d6zyhoh

W jego ocenie na inflację wpływają czynniki zewnętrzne, zagraniczne, jak m.in. cena energii, ropy, a także czynniki wtórne, krajowe. Jak wskazuje, w przypadku decyzji o podniesieniu stóp procentowych wynik byłby widoczny dopiero po paru miesiącach.

Cimoszewicz: "Polska ma złe stosunki z USA. Z własnej winy"

Akcyza na alkohol i papierosy

Kościński opowiedział także w Polskim Radiu o wyższej akcyzie na alkohol i papierosy, która ma wejść w życie od 1 stycznia 2022 roku. - podziewamy się, że na butelce wódki 40-proc. to będzie gdzieś ok. 1,50 zł więcej z tego powodu - ocenił.

Według wyliczeń ministra na butelce wina budżet państwa zarobi ok. 16 groszy więcej, natomiast na butelce czy puszce piwa - ok. 6 groszy. Paczka papierosów wzrośnie w cenie ok. 30 groszy, a wyroby nowatorskie ok. 1 zł.

d6zyhoh

Kościński przekazał jednocześnie, że w tym roku, od stycznia do końca października, ok. 7 proc. stanowiły wpływy do budżetu z tytułu akcyzy na alkohol i papierosy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d6zyhoh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6zyhoh