Stopy procentowe nadal najniższe w historii. A kolejne spadki wciąż możliwe
Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła w środę stopy procentowe bez zmian. Takie też były oczekiwania ekonomistów. Ich zdaniem szansa na obniżkę stóp - po ostatnio dobrych danych z gospodarki - była niewielka. Ale i tak stopy procentowe w Polsce nigdy nie były tak niskie, a co za tym idzie - raty kredytów coraz mniej obciążają budżety Polaków.
Zgodnie z decyzją RPP podstawowa stopa procentowa pozostała na poziomie 2 proc. w skali rocznej, stopa lombardowa wynosi nadal 3 proc. w skali rocznej, stopa depozytowa wynosi 1 proc. w skali rocznej, a stopa redyskonta weksli 2,25 proc.
Mimo, że RPP nie obniżyła stóp są one - po październikowym cięciu - rekordowo niskie. Jak wyliczyli analitycy Lion's Banku "dzięki obniżaniu stóp procentowych zapoczątkowanym jeszcze w 2012 roku oprocentowanie kredytu mieszkaniowego spadło nawet o połowę. Dziś miesięczna rata 30-letniego długu wynosi około 470 zł na każde pożyczone 100 tys. kapitału. W trzecim kwartale 2012 roku było to o około 170 zł miesięcznie więcej niż dziś."
Jednocześnie maksymalny poziom odsetek od pożyczek zostanie utrzymany na poziomie 12 proc. Tzw. ustawa antylichwiarska stanowi, że nie mogą one wynieść więcej niż czterokrotność stopy kredytu lombardowego. Problem dotyczy odsetek ustawowych, bowiem obowiązujące rządowe rozporządzenie w tej sprawie mówi, iż są na poziomie 13 proc.
Utrzymanie stóp na dotychczasowym poziomie oznacza, że wysokość karnych odsetek za zwłokę w zapłacie podatków także pozostanie na minimalnym, dopuszczonym przez Ordynację podatkową poziomie 8 proc.
Co będzie dalej? Wiele zależy od kondycji Polskiej gospodarki w kolejnych miesiącach. Jeśli Rada dojdzie do wniosku, że dotychczasowe obniżki w wystarczającym stopniu ją pobudziły to dalszych spadków nie będzie. Jednak wielu ekonomistów uważa, że to nie koniec i RPP będzie jeszcze obniżać stopy.