Trwa ładowanie...

Stracone 600 tys. aut

Z powodu skutków trzęsienia ziemi i tsunami w Japonii firmy motoryzacyjne do końca marca mogą nie wyprodukować aż 600 tysięcy pojazdów. Głównym powodem jest brak komponentów.

Stracone 600 tys. autŹródło: AP, fot: NHK TV
d3rsy5t
d3rsy5t

Toyota swoje straty w produkcji oszacowała na 140 tys. aut, Honda na 46,6 tys. Mazda zmniejszyła produkcję samochodów o 31 tys. sztuk Jak dotąd, żadnych ubytków nie zanotował amerykański Ford. Inne firmy, a wśród nich Nissan i General Motors, nie poinformowały o potencjalnych stratach.

Merck nie produkuje farby dla przemysłu samochodowego, gdyż jego fabryka znajduje się bardzo blisko elektrowni atomowej Fukushima. Niemiecka firma nie wie, kiedy ruszy zakład w Onahama. Produkcja zostanie tam wznowiona w ciągu 4–8 tygodni od momentu, kiedy załoga będzie mogła wrócić na stanowiska.

Z powodu ryzyka przerwania dostaw farb Chrysler ograniczył realizację zamówień dilerów w przypadku dziesięciu kolorów. Także Ford kilka dni temu powiadomił sprzedawców, żeby nie przyjmowali zamówień na auta w niektórych kolorach.

d3rsy5t

Koncern chemiczny DuPont, który jest drugim co do wielkości dostawcą farb dla fabryk aut w Ameryce Północnej, monitoruje sytuację i potencjalne jej skutki dla klientów. Jego największym konkurentem jest PPG Industries z Pittsburga.

Brian Johnson z Barclays Capital przewiduje, że amerykańskie koncerny mogą zwiększyć udziały w krajowym rynku kosztem Japończyków i zmniejszyć skalę oferowanego dyskonta klientom. Nie skorygował cen docelowych akcji Forda i GM, gdyż bazują na zyskach w 2012 r.

Wojciech Zieliński
PARKIET

d3rsy5t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3rsy5t