Strajku nie będzie. Jest porozumienie ws. podwyżek na kolei
Pracownicy Polregio we wszystkich województwach dostaną podwyżki w wysokości 800 zł. Ostatnim województwem, które dołączyło do porozumienia, było zachodniopomorskie - poinformował w piątek kolejowy przewoźnik.
Droga do pełnej zgody była długa. Najpierw, pod koniec września, między zarządem Polregio a 13 związkami zawodowymi, działającymi w spółce, zostało zawarte porozumienie w sprawie podwyżek. Na jego podstawie podwyżka wynagrodzenia w uposażeniu zasadniczym dla każdego pracownika sięgnie 800 zł brutto.
Przedstawiciele większości województw zaaprobowali to rozwiązanie (udziały w Polregio ma Agencja Rozwoju Przemysłu i samorządy poszczególnych województw, dlatego ich przedstawiciele zabierali głos). "Niestety decyzją dwóch z nich (woj. warmińsko-mazurskie i województwo zachodniopomorskie) Zarząd Spółki nie będzie mógł rozliczyć w umowie dodatkowych kosztów związanych ze wzrostem wynagrodzeń. To oznacza, że aż 1042 osoby z dwóch Zakładów zostały wykluczone z akcji podwyżkowej. Ze względu na odmowę dwóch Organizatorów Strona Społeczna jest uprawniona do przeprowadzenia bezterminowego strajku z zatrzymaniem pociągów włącznie" - tłumaczyło Polregio w komunikacie z 25 września.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Nigdy tak nie ma". Ekonomiści kontrują tezę Glapińskiego o bezrobociu
We wtorek firma poinformowała, że porozumienie zaakceptował też marszałek województwa warmińsko-mazurskiego. Takiego kroku nie chciał podjąć już tylko marszałek województwa zachodniopomorskiego. Twierdził on, że zarząd województwa nie jest pracodawcą dla osób zatrudnionych w Zachodniopomorskim Zakładzie Polregio, a więc nie jest i nigdy nie był stroną negocjacji płacowych.
W końcu jednak również Pomorze Zachodnie dołączyło do porozumienia - poinformowało w piątek Polregio. Tym samym wszyscy pracownicy w całym kraju otrzymają podwyżki wraz z pensją za wrzesień. Tym samym strajk zaplanowany na 10 października w woj. zachodniopomorskim nie odbędzie się.
- Dziękujemy marszałkom województw za wsparcie i zaangażowanie w cały proces zwiększenia pensji pracowników Polregio. To sukces negocjacyjny obu stron oraz wymierna korzyść finansowa dla zatrudnionych w spółce. 15 marszałków wyraziło zgodę na wdrożenie podwyżek m.in. z funduszy pochodzących ze wzrostu sprzedaży biletów, co z kolei jest efektem rekordowych wyników przewozowych spółki - powiedział cytowany w komunikacie prezes Polregio Adam Pawlik.
Polregio to największy polski kolejowy przewoźnik pasażerski. Udział firmy w rynku utrzymuje się na poziomie 27 proc. Spółka dysponuje 1700 pociągami, które zatrzymują się na przeszło 1900 stacjach. Większościowym udziałowcem Polregio jest Agencja Rozwoju Przemysłu.