Trwa ładowanie...
d1023dx
10-02-2009 14:42

Strategiczni matematycy

Powstała lista kierunków studiów strategicznych dla gospodarki. Do 2013 roku rządowe stypendia dostanie 22 tys. studentów. Będą one wynosić maksymalnie po 400 euro miesięcznie.

d1023dx
d1023dx

Powstała lista kierunków studiów strategicznych dla gospodarki. Do 2013 roku rządowe stypendia dostanie 22 tys. studentów. Stypendia będą wynosić maksymalnie 400 euro miesięcznie.

„Polska” dotarła do raportu, jaki przygotowano na zlecenie Ministerstwa Nauki. To lista specjalności, jakich rynek będzie potrzebował w najbliższych latach. Na podstawie tego raportu resort rozdzieli w przyszłym rok akademickim 200 mln złotych. Część tych pieniędzy dostaną studenci, którzy wybiorą ”strategiczny” kierunek.

Na liście ministerstwa są m.in. matematyka stosowana, matematyka finansowa, informatyka stosowana, nanotechnologie w inżynierii materiałowej, budownictwo ogólne, mechatronika, automatyka, robotyka, chemia stosowana, mechanika i budowa maszyn, fizyka informatyczna, biotechnologie, energetyka, inżynieria środowiska.

Mimo kryzysu pulę na strategiczne kierunki niemal potrojono. W tym roku uczelnie, które zwiększą liczbę miejsc na zamawianych kierunkach, mogą dostać wyższe dotacje – do 14 tysięcy złotych za każdego studenta przyjętego ponad limit – pisze „Polska”.

W puli na studia zamawiane będą też pieniądze dla uczelni na opłacenie kursów wyrównawczych z matematyki i fizyki.

d1023dx

W Polsce nauki techniczne i związane z przemysłem studiuje około 15 procent studentów. Niemcy, Finlandia, a nawet Czechy mają na kierunkach technicznych 30 – 40 procent wszystkich studiujących. Także niewielka liczba dorosłych decyduje się dokształcać na nowoczesnych kierunkach. Według raportu Ministerstwa Nauki, za 4 lata na naszym rynku brakować będzie blisko 50 tys. inżynierów. Badania OBOP sprzed dwóch lat wykazały, że na brak specjalistów inżynierów uskarżało się 60 procent firm.

Ministerstwo Nauki zauważa też, że nie ma żadnej współpracy między uczelniami a przemysłem, ekspertami od rynku pracy czy lokalnymi urzędami pracy. W co piątej szkole kierunki ustala się tylko i wyłącznie na podstawie tego, jakich wykładowców szkoła ma do dyspozycji.

d1023dx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1023dx