Strefa euro cały czas ma problemy
Wczorajsze dane z gospodarki strefy euro pokazują, że wzrost gospodarczy w dwóch największych gospodarkach strefy zaczyna się rozjeżdżać. Indeksy PMI dla gospodarki Francji pokazują, że kraj ten nie może poradzić sobie z problemami (trudno się dziwić patrząc na rolę związków zawodowych i elastyczność rynku pracy) i zaczyna coraz mocniej ciążyć i tak słabemu ożywieniu w strefie euro
17.12.2013 10:14
. Indeksy dla gospodarki Niemiec pokazały kolejny raz, że największa gospodarka strefy prezentuje się całkiem nieźle.
Jednakże w kontekście sytuacji w strefie euro coraz większe znaczenia powinny mieć rosnące krótkoterminowe rynkowe stopy procentowe. Patrząc na nie oraz na słabe dane z Francji nie można wykluczyć, że EBC będzie chciał dalej mocniej wspierać gospodarkę, poprzez kolejne stymulacje monetarne. Naszym zdaniem EBC podczas ostatniego posiedzenia był za mało gołębi. Stąd też nie można wykluczyć, że na kolejnym posiedzeniu EBC uderzy ze zdwojoną siłą. Jeśli tak, to przy ograniczającym FED QE3 kierunek dla EURUSD w dłuższym okresie wydaje się dość jasny.
*Mario Draghi przed PE - nihil novi *
W wystąpieniu przed komisjami w Parlamencie Europejskim szef EBC nie powiedział w zasadzie nic nowego. Ograniczył się do ogólnych stwierdzeń o gotowości EBC do działania, o dużym opóźnienu w czasie wpływu niskich stóp na realną gospodarkę oraz o braku szans na powtórkę scenariusza japońskiego.
Minutes RBA bez większego znaczenia
W protokole z ostatniego posiedzenia brakuje konkretów. Bank Australii kolejny raz sugeruje, że AUDUSD jest za wysoko, że nie wyklucza obniżek, że widzi ożywienie oraz że poprawia się sytuacja na rynku nieruchomości. Jednakże informacje te ukazują się w protokołach RBA od dłuższego czasu. Zmienność na dolarze australijskim lekko wzrosła w efekcie publikacji protokołu, lecz dziś o poranku para AUDUSD jest cały czas na poziomach obserwowanych wczoraj.
Na wykresach:
WIG20 (fut.), D1 - Kontrakty na główny indeks giełdy w Warszawie znajdują się blisko dolnego ograniczenia kanału spadkowego oraz istotnych miejsc wsparcia. Przy założeniu 5-falowej struktury, na rynku może pojawić się teraz korekcyjna fala 4 z celem w okolicach górnego ograniczenia kanału (2470-80 pkt.) . Dopiero w tych okolicach można pokusić się o shorta pod potencjalną falę 5.
AUDUSD, D1 - Para AUDUSD jest bliska zakończenia spadków w ramach zakończenia 5-falowej struktury. Rynek jest blisko dolnego ograniczenia kanału spadkowego, minimów z sierpnia oraz ekspansji 61,8% fali 3. Tym samym nie można wykluczyć silnej realizacji zysków na tej parze, szczególnie jeśli pojawiłby się sprzyjający takiemu wydarzeniu czynnik fundamentalny (np. słowa szefa RBA, że ostatni spadek kursu bardzo go cieszy czy też np. brak ograniczenia QE3 w środę).
Dział Analiz XTB
X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.