Trwa ładowanie...
d4kpei8

"Sueddeutsche Zeitung": trzeba dać Grecji jeszcze rok na reformy

Koszt wyjścia Grecji ze strefy euro byłby bardzo duży i dlatego należy dać Grekom jeszcze rok na kontynuowanie reform, by umożliwić im pozostanie w unii walutowej - napisał w środę niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung".

d4kpei8
d4kpei8

Mianem "kosztownej pomyłki" określa komentator wydawanej w Monachium gazety coraz popularniejszą ostatnio w Niemczech opinię, że na szybkim wyjściu Greków z eurolandu stracą tylko oni sami. Takie wypowiedzi tworzą "fatalne wrażenie" przed wizytą premiera Grecji Antonisa Samarasa w Berlinie w końcu tego tygodnia.

Grecja zobowiązała się do obniżenia deficytu budżetowego z 9,3 proc. PKB w ubiegłym roku do 3 proc. PKB do końca 2014 roku. Władze w Atenach zabiegają obecnie o przedłużenie o dwa lata tego terminu uzgodnionego już z UE i MFW.

"SZ" przestrzega zwolenników szybkiego wykluczenia Grecji ze strefy euro przed konsekwencjami takiej decyzji. Zdaniem komentatora greckie państwo i gospodarka pogrążyłyby się w chaosie, drachma byłaby zbyt słaba, by obsługiwać zadłużenie kraju, inwestycje uległyby przerwaniu. Pogrążony w kryzysie kraj nie mógłby spłacać zaciągniętych wcześniej kredytów. "Dla niemieckiego podatnika, który dotychczas realnie nie stracił jeszcze ani jednego euro, oznaczałoby to stratę wielu miliardów z funduszy pomocowych" - czytamy w "SZ".

- Największym zagrożeniem byłoby zainfekowanie innych przeżywających problemy krajów - ocenia komentator. Jak podkreśla, zwolennicy usunięcia Grecji uważają, że unia walutowa "rozkwitnie", gdy znikną obciążające ją greckie problemy. Bardziej prawdopodobne jest jednak to, że taki rozwój wypadków ośmieli finansowych potentatów do rozpoczęcia z Portugalia, Hiszpanią czy też Włochami gry, którą prowadzili wcześniej z Grecją. "Dlaczego mieliby przegrać walkę o te kraje, jeżeli tak łatwo poszło im z pozbyciem się Aten ze strefy euro?" - pyta "SZ".

d4kpei8

Gazeta nie wyklucza, że stolice europejskie poradziłyby sobie z atakiem na euro po usunięciu Grecji, zastrzega jednak, że "lepiej byłoby nie sprawdzać, czy uda się opanowanie kryzysu".

Niemiecki komentator wskazuje na sukcesy w walce z kryzysem osiągnięte przez Greków w minionych dwóch latach. Jak podkreśla, władzom w Atenach udało się ograniczyć deficyt budżetowy oraz dopasować wynagrodzenia i emerytury do możliwości gospodarki.

"SZ" przyznaje, że Samaras musi wykazać, iż traktuje reformy poważnie. Jeżeli premier Grecji "zwodzi" partnerów, to jego kraj nie będzie mógł pozostać w strefie euro. "Ale póki co partnerzy powinni dać mu rok i kredyt, aby mógł wyprowadzić kraj na właściwy tor". "Koszt przedwczesnego wyrzucenia (Grecji) przewyższyłby w każdym razie ewentualne korzyści" - czytamy w konkluzji komentarza w "Sueddeutsche Zeitung". (PAP)

lep/ ap/

d4kpei8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4kpei8

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj