Trwa ładowanie...

Susza we wszystkich województwach. Ucierpiały truskawki i krzewy owocowe

Blisko połowa upraw zbóż jarych jest zagrożona z powodu suszy. Już ucierpiało 40 proc. upraw truskawek i krzewów owocowych. Susza występuje we wszystkich województwach. Rolnicy mogą ubiegać się o odszkodowania za straty.

Share
Susza we wszystkich województwach. Ucierpiały truskawki i krzewy owocoweŹródło: East News, fot: Piotr Kamionka/REPORTER
d1ho39u

Ministerstwo rolnictwo zapewnia, że monitoruje suszę rolniczą w Polsce. Szef resortu Krzysztof Jurgiel zobowiązał wojewodów do czujności i bezzwłocznego powoływania komisji szacujących starty. Mają oni też co tydzień przygotowywać specjalne raporty w tej sprawie - podaje portal farmer.pl

Zobacz:* "Znikające jeziora". Pojezierze gnieźnieńskie wysycha*

Według Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach-PIB susza rolnicza dotyka zboża ozime i jare, krzewy i drzewa owocowe oraz uprawy truskawek.

d1ho39u

Najbardziej zagrożone sa zboża jare - prawie 50 proc. powierzchni upraw. Dotkniętych suszą jest ponad 39 proc. powierzchni upraw truskawek i krzewów owocowych oraz ponad 37 proc. upraw zbóż ozimych. Choć susza występuje we wszystkich województwach, najbardziej dotkliwa jest w: Lubuskiem, Wielkopolskiem oraz Mazowieckiem.

Rolnicy, którzy poniosą straty w wyniku suszy, mogą ubiegać się o odszkodowania z zakładów ubezpieczeniowych, preferencyjne kredyty np. na wznowienie produkcji, różnego rodzaju ulgi związane z płatnościami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1ho39u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ho39u