Trwa ładowanie...
d1dq5bw

Susza rolnicza stwierdzona w Polsce. Upalny kwiecień i maj zrobiły swoje

Tegoroczna wiosna zaskoczyła wysokimi temperaturami i słoneczną pogodą. To, co dobre dla turystyki, źle odbija się na rolnictwie. Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa ogłosił suszę rolniczą.
Share
Susza rolnicza dotknęła niemal cały kraj
Susza rolnicza dotknęła niemal cały krajŹródło: System Monitoringu Suszy Rolniczej w Polsce, Fot: mat. prasowe
d1dq5bw

Susza rolnicza doskwiera przede wszystkim rolnikom, którzy uprawiają zboża jare, zboża ozime, truskawki oraz krzewy i drzewa owocowe. Ogłosił ją Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowy Instytut Badawczy (IUNG-PIB), który działa na zlecenie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Badania przeprowadzono w okresie od 1 kwietnia do 31 maja 2018 roku.

System ma za zadanie wskazać obszary, na których potencjalnie wystąpiły straty spowodowane warunkami suszy dla upraw uwzględnionych w ustawie o dopłatach do ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich w Polsce.

Zobacz także: Samodzielne zbieranie truskawek w zamian za niższą cenę? Nie w Polsce

W tym roku przez wyjątkowo słoneczną i ciepłą wiosnę, susza dotknęła ponad 2 tys. gmin w Polsce (ponad 90 proc.).

   System Monitoringu Suszy Rolniczej w Polsce
Źródło: System Monitoringu Suszy Rolniczej w Polsce, Fot: mat. prasowe

"Średnia wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW) dla kraju, na podstawie których dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła -90 mm. Względem poprzedniego okresu raportowania obecna średnia wartość KBW uległa obniżeniu o 21 mm" - czytamy w komunikacie.

   Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej w Polsce
Źródło: Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej w Polsce, Fot: mat. prasowe

"Najniższe wartości KBW w tym okresie sześciodekadowym wystąpiły w Poznaniu i na terenach przyległych do tego miasta, osiągając od -200 do –209 mm. Duży deficyt wody wynoszący od –170 do -199 mm odnotowano na terenie Nizin: Wielkopolskiej, Szczecińskiej, Mazowieckiej, Pojezierza Wielkopolskiego, na Ziemi Lubuskiej oraz w Kotlinie Sandomierskiej. Duże niedobory wody wynoszące ponad 150 mm notowano na bardzo dużych obszarach Polski" - podaje Instytut.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1dq5bw

Podziel się opinią

Share
d1dq5bw
d1dq5bw