Trwa ładowanie...
d1ta5eh

Światowy Kongres Bezpieczeństwa Chemicznego - w kwietniu w Kielcach

Rozwiązaniom w zakresie dostaw surowców, produkcji, infrastruktury, transportu i stosowania środków chemicznych w różnych dziedzinach gospodarki, będzie poświęcony zaplanowany na kwiecień 2016 r. Światowy Kongres Bezpieczeństwa Chemicznego CHEMMSS w Kielcach.

Share
d1ta5eh

Inicjatorami kongresu są warszawskie Międzynarodowe Centrum Bezpieczeństwa Chemicznego (ICCSS) i Targi Kielce. Wydarzeniu będą towarzyszyły organizowane po raz pierwszy w kieleckim ośrodku wystawienniczym Międzynarodowe Tragi Bezpieczeństwa Chemicznego.

Jak podkreślił podczas czwartkowej konferencji prasowej w Kielcach prezes ICCSS Krzysztof Paturej, planowane na kwiecień 2016 r. imprezy mają sprzyjać rozwojowi globalnego rynku bezpieczeństwa chemicznego i otwierać międzynarodowe perspektywy w tym zakresie dla polskich przedsiębiorstw. Chodzi o promocję ich najlepszych praktyk, rozwiązań, technologii, które - według inicjatorów wydarzenia - mają szanse stać się polską specjalnością eksportową.

W tym kontekście Paturej wymienił opracowane przez polskie firmy i uczelnie technologie dotyczące m.in. utylizacji paliwa rakietowego, wytwarzania pojazdów przystosowanych do utylizacji środków chemicznych, rozwiązań informatycznych i związanych z monitoringiem, produkcję specjalistycznego sprzętu pożarniczego, wykorzystywanego w sytuacjach związanych z zagrożeniem chemicznym.

d1ta5eh

"Jestem przekonany, że mamy na dzień dzisiejszy kilkadziesiąt technologii, które powinny zyskać wymiar światowy. () Chcemy pokazać właśnie takie konkretne rzeczy. To nie jest produkcja rynkowa, bardzo często specjalna, do której trzeba +wchodzić+ przez rządy innych państw i my te możliwości otwieramy" - podkreślił Paturej.

W komitecie programowym kongresu biorą udział przedstawiciele Stanów Zjednoczonych, Rosji, Chin, Iranu, Indii, Ukrainy, Egiptu, Republiki Południowej Afryki i Kenii.

Zaplanowano fora tematyczne, poświęcone m.in. bezpieczeństwu chemicznemu państw afrykańskich, Ukrainy oraz cyberbezpieczeństwu. Organizatorzy przybliżą też bezpieczną chemię, z którą można spotkać się w życiu codziennym i tzw. zieloną chemię. "Chcemy pokazać technologie, rozwiązania () by każdy z nas wiedział jak na co dzień chronić się pod względem chemicznym" - dodał Paturej.

Światowy Kongres Bezpieczeństwa Chemicznego i towarzyszące mu targi będą - jak zapowiadają ich organizatorzy - pierwszym na świecie wydarzeniem poświęconym szeroko pojmowanemu bezpieczeństwu chemicznemu. Chodzi o rozwiązania w zakresie dostaw surowców, produkcji, infrastruktury, transportu oraz stosowania środków chemicznych we wszelkiego rodzaju działalności tego sektora. Kongres będzie miejscem spotkania ekspertów i praktyków z różnych płaszczyzn bezpieczeństwa chemicznego, m.in. reprezentantów rządu, świata przemysłu, środowisk akademickich i przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego.

d1ta5eh

Na targach będzie prezentowany sprzęt, technologie, oprogramowanie i rozwiązania wykorzystywane w sytuacjach nadzwyczajnych, związanych z bezpieczeństwem chemicznym i w zarządzaniu kryzysowym - w przypadku uwolnienia substancji chemicznych. Nie zabraknie zagadnień związanych z bezpieczeństwem żywności.

Jak podkreślił prezes Targów Kielce Andrzej Mochoń, targi nie będą jednorazowym wydarzeniem i mają odbywać się co roku. "Wiemy, że przemysł chemiczny będzie coraz ważniejszy i tematyka bezpieczeństwa będzie coraz ważniejsza w świecie - również z uwagi na terroryzm i duże migracje ludzi. Mam nadzieję, że ta impreza po paru latach będzie wyglądała jak Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego" - podkreślił Mochoń, nawiązując do trwającej w Kielcach 23. edycji tego wydarzenia. Prezentuje się na niej blisko 550 wystawców z 30 państw.

Światowy Kongres Bezpieczeństwa Chemicznego CHEMMSS 2016 i Międzynarodowe Targi Bezpieczeństwa Chemicznego CHEM-SAFETY-EXPO odbędą się w dniach 18-20 kwietnia 2016 r. Patronat nad nimi objęło Ministerstwo Gospodarki.

d1ta5eh

Podziel się opinią

Share
d1ta5eh
d1ta5eh