Święto w cieniu kryzysu. Producenci malin ze smutną wiadomością
9 lipca zorganizowano coroczny Festiwal Maliniaki w Mikuszewskim (woj. lubelskie). Jednak tym razem Zarząd Powiatu w Kraśniku podjął decyzję o odwołaniu części oficjalnej imprezy w związku z trudną sytuacją plantatorów malin w kraju.
10.07.2023 | aktual.: 10.07.2023 10:37
W obliczu trudności, z jakimi borykają się plantatorzy malin, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało o podjęciu "działań mających na celu poprawę sytuacji na rynku malin".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Festiwal Maliniaki dołączył do protestu
W ostatnich tygodniach producenci malin organizowali protesty i wyrażali swoje niezadowolenie z niskiej ceny skupu malin, która sprawia, że produkcja staje się nieopłacalna. Do protestu postanowili dołączyć również organizatorzy Festiwalu Maliniaki 2023 w Mikuszewskim.
Zarząd Powiatu w Kraśniku zrezygnował z przemówień, wystąpień oraz wręczenia nagród i wyróżnień podczas imprezy. Zaplanowane tego dnia koncerty nie mogły jednak zostać odwołane bez ponoszenia kosztów związanych z wysokimi karami umownymi, w związku z tym część artystyczna festiwalu odbyła się według planu.
Zorganizowano również mszę świętą w intencji plantatorów w Kościele pod wezwaniem świętego Mikołaja w Urzędowie.
Trudna sytuacja plantatorów malin
Jak informował money.pl, trudna sytuacja plantatorów wynika z napływu dużej ilości malin z Ukrainy. Ceny skupy drastycznie spadały, a część sadowników zdecydowała się zaprzestać zbierania owoców.
6 lipca Robert Telus spotkał się w siedzibie ministerstwa z przedstawicielami plantatorów malin i firm, które zajmują się skupem owoców miękkich. Minister przyznał, że sytuacja na rynku jest wyjątkowo ciężka. W związku z tym, rozpoczęto skup malin w województwie lubelskim, gdzie znajduje się największa liczba plantatorów.
Docelowo skup będzie rozszerzony na wszystkie województwa, a realizować je będzie spółka Skarbu Państwa.