Trwa ładowanie...
d2i0vw5
18-10-2015 07:05

Świętokrzyskie/ Samorząd Jędrzejowa chce przebudować rynek

Reprezentacyjnym placem miasta oraz miejscem rekreacji i imprez kulturalnych ma stać się w najbliższych latach rynek w Jędrzejowie (Świętokrzyskie). Dziś znajduje się tam ruchliwe rondo. Samorząd na przebudowę chce wykorzystać fundusze UE.

d2i0vw5
d2i0vw5

Jak podkreślił w rozmowie z PAP naczelnik Wydziału Zagospodarowania Przestrzennego jędrzejowskiego magistratu Dariusz Treliński, głównym założeniem inicjatywy przebudowy rynku jest częściowe wyprowadzenie z niego ruchu samochodowego i wykorzystywanie tego miejsca dla potrzeb mieszkańców.

"Chodzi nam o to, by ożywić rynek, bo obecnie pełni jedynie funkcję komunikacyjną. Wnętrze rynku nie jest w ogóle przystosowane do funkcji użytkowych, takich jak gastronomia, rekreacja, edukacja czy kultura, a taka jest nasza idea" - dodał Treliński.

Przed kilkoma dniami rozstrzygnięto konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej dla przywrócenia w Jędrzejowie historycznego charakteru XIII-wiecznego placu - ma stać się on przestrzenią służąca lokalnej społeczności. Na konkurs, organizowany przez gminę i kielecki oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich, wpłynęło 19 prac. Zwyciężała koncepcja krakowskich architektów: Marcina Ustupskiego-Kaźmika i Krystiana Krawczyka. I ten właśnie projekt zamierza zrealizować samorząd.

Jak tłumaczył Treliński, w nagrodzonej pracy założono wyłączenie z ruchu samochodowego południowej i wschodniej pierzei rynku i udostępnienie jej pieszym. Pojazdy będą mogły jeździć jedynie w osi północ-południe - w nawiązaniu do historycznego traktu warszawsko-krakowskiego, jaki biegł przez Jędrzejów.

d2i0vw5

Wzdłuż południowej ściany placu znajdą się dwa akweny z multimedialnymi fontannami. Będzie tam także mały amfiteatr i miejsce dla kawiarni. Dzięki realizacji założeń projektu i zastosowaniu podświetlenia w płycie rynku szczególnie eksponowany ma być budynek jednego z symboli Jędrzejowa - Muzeum im. Przypkowskich. Tutejsza kolekcja zegarów zawiera wszystkie typy czasomierzy używanych od XVI do XX wieku - to największy i najcenniejszy tego typu zbiór w Polsce.

Na placu, którego powierzchnię pokryją graniowe płyty, zaznaczony będzie też zarys fundamentów nieistniejącego dziś ratusza. Odtworzone zostanie również miejsce, w którym przed wojną odbywały się publiczne zgromadzenia i uroczystości państwowe. Nie zabraknie też zieleni - drzewa, a wokół nich ławki, znajdą się w północnej części rynku.

Koncepcja zakłada także m.in. modernizację domu towarowego, który zbudowano po wojnie przy historycznych kamienicach, oraz otwarcie w jednym z budynków centrum informacji turystycznej.

Koszt inwestycji oszacowano na ok. 12 mln zł. Władze Jędrzejowa będą zabiegały o wsparcie przedsięwzięcia funduszami UE.

d2i0vw5

Jak podkreślił Treliński, przygotowanie koncepcji przybudowy rynku i sama inwestycja nie miałby szansy na realizację, gdyby kilka lat temu nie oddano do użytku północnej i wschodniej obwodnicy miasta. Do tego czasu na rynku krzyżowały się trzy trasy - dwie krajowe prowadzące w kierunku Krakowa (DK nr 7)i na Śląsk (DK nr 78) z trasą wojewódzką nr 768, prowadzącą do Małopolski. Obecnie natężenie ruchu w centrum jest nieco mniejsze, ale wciąż intensywne.

Jędrzejów jest miastem powiatowym w południowo-zachodniej części województwa świętokrzyskiego. Mieszka w nim ok. 16 tys. osób.

d2i0vw5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2i0vw5