Świętokrzyskie/ W gminie Bieliny nadal zbierają truskawki
Jeszcze do połowy przyszłego tygodnia w gminie Bieliny (Świętokrzyskie) potrwa sezon zbioru truskawek. W ocenie plantatorów, jakość tegorocznych plonów, w regionalnym zagłębiu produkcji tych owoców jest dobra. Niska jednak jest cena ich skupu.
06.07.2015 16:05
Jak powiedział w poniedziałek PAP przedstawiciel Stowarzyszenia Producentów "Truskawka Bielińska" Wiesław Gawęcki, na terenie gminy późno owocujące odmiany owoców - ich deserowe gatunki - będzie można "swobodnie kupić" do ok. 15 lipca.
Ze względu na specyficzny mikroklimat, zbiór truskawki w okolicach Bielin zaczyna się dwa tygodnie później niż w innych rejonach Polski. W tym roku rozpoczął się dopiero ok. 10 czerwca - ze względu na wcześniejsze chłody, sadzonki później zaczęły kwitnąć, a owoce dojrzewać.
W tym roku po raz pierwszy producenci owoców otworzyli lokalną giełdę truskawek. Funkcjonuje ona na placu w gospodarstwie jednego z rolników, w miejscowości Huta Nowa. "Odbiorcy mogą za darmo tam się zatrzymać i w łatwy sposób załadować towar do tirów. Na tablicy informacyjnej, rolnicy, którzy mieli w ofercie ładną truskawkę deserową, zostawiali dla potencjalnych kupców informacje z danymi kontaktowymi do siebie. Także przejeżdżający tamtędy kupcy mogli zostawić na tablicy informacje o swoim zapotrzebowaniu na owoce" - opisywał Gawęcki zasady funkcjonowania giełdy.
Na koniec sezonu w Bielinach zbierane są odmiany owoców typu Malwina i Pandora. To jedne z ostatnich plantacji w kraju, w których owocują truskawki.
Gawęcki ma ok. trzech hektarów truskawek. "Plon będzie u mnie większy niż w ubiegłym roku i jakość owoców także będzie lepsza - nie było bowiem zagrożenia szarą pleśnią. Jeśli ktoś odpowiednio zadbał o plantację pod względem nawóz, to nie jest źle" - ocenił.
Rozmówca PAP podkreślił, że w miejscach, gdzie występuje cięższy rodzaj gleby, zbiorom nie zagraża brak deszczu i ostatnie upały - opadów było sporo na początku zbiorów. Słabszy plon może być na plantacjach założonych na piaszczystym podłożu, na południu gminy.
"Tam mogło być gorzej z plonem, szczególnie na polach gdzie nie ma systemów nawadniających. W tym roku trzeba było też dobrze ochronić rośliny, na odpowiednim etapie wegetacji, przed jednym ze szkodników - przędziorkiem chmielowcem. Jeśli ktoś tego nie zrobił, to pewnie odbiło się to na plonie" - zauważył Gawęcki.
Rolnicy narzekają na niską cenę skupu owoców. "Wynosiła niewiele ponad 2 zł za kilogram, a na koniec sezonu spadła do 2 zł za odszypułkowaną truskawkę. To niewiele powyżej kosztów produkcji lub wręcz po kosztach" - mówił rolnik.
W opinii Gawęckiego, niska cena truskawek - podobna do ubiegłorocznej - może się odbić na jakości bielińskich upraw w najbliższych latach. "Bo rolnicy nie będą mieli środków na odnowienie plantacji i na ich lepszą ochronę. Za rok, dwa, może się okazać, że jakość owoców będzie słabsza, a cena wyższa - bo truskawek będzie mało" - prognozował.
Położona w centralnej części Gór Świętokrzyskich gmina Bieliny to regionalne "zagłębie truskawkowe" - owoce są tu uprawiane od ponad 60 lat.
Wg Gawęckiego, 90. proc. truskawek zbieranych z ok. 700 ha bielińskich pól, to odmiany deserowe. W "zagłębiu bielińskim" nie ma tradycji produkcji truskawek "na tłoczenie" - do produkcji koncentratów, a odbiorcy poza truskawkami deserowymi mogą też liczyć na ładne, odszypułkowane owoce do mrożenia.
Uprawa naturalna w otulinie Świętokrzyskiego Parku Narodowego nadaje tutejszym truskawkom wspaniałe walory smakowe, niepowtarzalny zapach, piękne wybarwienie, soczystość i jędrność. Cechą charakterystyczną, na którą zwracają uwagę konsumenci, jest delikatny smak truskawek.
Truskawka bielińska w 2009 r. została wpisana na Listę Produktów Tradycyjnych resortu rolnictwa. Od kilkunastu lat w Bielinach organizowany jest Dzień Świętokrzyskiej Truskawki, a w ramach imprezy - mistrzostwa świata w szypułkowaniu truskawek.