SWIFT: Amerykanie są rozczarowani
Amerykanie są rozczarowani odrzuceniem przez Unię Europejską umowy pozwalającej im na dostęp do informacji o transakcjach bankowych mieszkańców Wspólnoty.
11.02.2010 | aktual.: 12.02.2010 06:32
Chodzi o tymczasową umowę dotyczącą systemu SWIFT, który łączy banki na świecie i umożliwia międzynarodowy przepływ pieniędzy. Tymczasowe porozumienie pozwalało Stanom Zjednoczonych na dostęp do danych bankowych Europejczyków w ramach przeciwdziałania terroryzmowi.
Ambasada amerykańska przy Unii Europejskiej mówi o rozczarowaniu i porażce współpracy Brukseli z Waszyngtonem, a prasa pisze o ciosie w administrację Baracka Obamy. Przedstawiciele Waszyngtonu w rozmowie z "Washington Post", podkreślali, że decyzja o odrzuceniu umowy to "krok w tył w unijno-amerykańskiej współpracy przeciwko światowemu terroryzmowi".
Stewart A. Baker, były przedstawiciel amerykańskiego departamentu bezpieczeństwa wewnętrznego, uważa, że jest to ze strony europarlamentu niezwykle nieodpowiedzialne. W ocenie eksperta, w ten sposób tworzy się bezpieczną przystań dla finansów organizacji terrorystycznych.
Parlament Europejski, odrzucając porozumienie, skorzystał z nowych uprawnień, jakie daje mu Traktat Lizboński.