Trwa ładowanie...

Syndyk zapłaci podatek

Czynności syndyka, który wykonuje powierzone mu funkcje w postępowaniu upadłościowym na podstawie postanowienia sądu upadłościowego, podlegają VAT. Uznało tak Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie poselskie nr 21 727.

Syndyk zapłaci podatekŹródło: Jupiterimages
dpm9bja
dpm9bja

Jeden z posłów zwrócił uwagę na problem syndyków masy upadłościowej. Otrzymują oni z urzędów skarbowych wezwania do zapłaty VAT od wynagrodzeń za kilka ostatnich lat. Zgodnie z przepisami syndycy mają przyznawane zaliczki na poczet wynagrodzenia w kwocie brutto i rozliczają je jak w wypadku umowy-zlecenia – z potrąceniem kosztów uzyskania przychodu i zaliczki PIT.

Według posła syndycy nie mogą być traktowani tak jak przedsiębiorcy i płacić VAT, gdyż wszelkie czynności w zakresie zarządu oraz rozporządzania mieniem upadłego wykonują pod nadzorem sądu upadłościowego i sędziego komisarza prowadzącego postępowanie upadłościowe.

Poseł zapytał, jak resort finansów zamierza uregulować tę kwestię. Chciał też wiedzieć, czy zostaną wstrzymane prowadzone wobec nich postępowania administracyjne.

Ministerstwo dało jednak negatywną odpowiedź, powołując się m.in. na orzecznictwo. Resort przypomniał też, że kwestie związane ze statusem prawnym syndyków i czynności przez nich wykonywanych zostały już wyjaśnione w interpretacji ogólnej z 30 grudnia 2004 r. (nr PP10-812-1022/04/MR/3545). Wynika z niej, że czynności syndyka podlegają opodatkowaniu VAT.

dpm9bja

Potwierdził to również Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 19 lutego 2007 r. (sygn. I FSK 1733/07).

Z kolei Sąd Najwyższy w uchwale z 21 lutego 2008 r. (sygn. III CZP 141/07) przedstawił stanowisko, zgodnie z którym syndyk jest według art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o VAT podatnikiem VAT jako osoba fizyczna wykonująca samodzielnie działalność gospodarczą, do której zalicza się m.in. wszelką działalność usługodawców, bez względu na rezultat takiej działalności.

Ministerstwo przypomniało ponadto, że na syndyku ciąży obowiązek wystawienia faktury dokumentującej czynności przez niego wykonywane.

„Należy zauważyć, że w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi (w tym wypadku syndykowi) przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego” – czytamy w odpowiedzi, której udzieliło Ministerstwo Finansów.

Resort dodaje, iż nie może ingerować w toczące się postępowania przed urzędami skarbowymi, gdyż stanowiłoby to naruszenie zasady instancyjności postępowania podatkowego.

—mpa

dpm9bja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dpm9bja