Trwa ładowanie...

Szał na awokado. Owoc najdroższy od 20 lat

Zielony owoc w kształcie gruszki, z dużą okrągłą pestką, niezbędny składnik kuchni meksykańskiej. To awokado. Cena owocu w Stanach Zjednoczonych oszalała i notuje najwyższe poziomy od dwudziestu lat. Również w Polsce wartość jego importu rośnie.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Szał na awokado. Owoc najdroższy od 20 latŹródło: 123RF.COM
d3lh0hl

Za jedną sztukę Amerykanie płacą nawet dwa razy więcej niż na początku roku. Owoce drożeją także w hurcie. Na początku roku za skrzynkę mieszczącą 48 owoców płacono 38 dolarów. Dzisiaj cena wynosi już 84 dolary - podaje tvn24bis. To najwyższe ceny od 1999 roku.

Zobacz też: Drożyzna w sklepach. Za to płacimy więcej

Również Polacy coraz chętniej sięgają po awokado. Znajduje to odbicie w wartości importu tego owocu do naszego kraju. Jak szacuje GUS import awokado do Polski w 2015 roku był wart 84,7 mln zł. To o 57 proc. więcej niż w rok wcześniej i ponad pięciokrotnie więcej niż pięć lat temu.

d3lh0hl

Najprawdopodobniej to nie koniec wzrostu cen. Produkcja nie nadąża za rosnącym popytem, co jest spowodowane specyfiką uprawy tego gatunku. Owoców jest albo dużo, ale drobnych, albo mało dorodnych.

Nie pomaga też polityka. Chodzi o deklaracje prezydenta Donalda Trumpa i gwałtowne ochłodzenie stosunków z Meksykiem. Jeśli za słowami pójdą czyny i obroty handlowe spadną, to poszybują ceny nie tylko awokado.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d3lh0hl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3lh0hl