Trwa ładowanie...
d3jfaju

Szałamacha: gwarantuję że deficyt budżetowy nie będzie przekroczony

Jestem w stanie zagwarantować, że deficyt na 2016 rok nie przekroczy ustalonego pułapu 54 mld zł - zapewniał we wtorek w Sejmie minister finansów Paweł Szałamacha. Dodał, że tempo wzrostu PKB na poziomie 3,8 proc. jest rzeczywistą prognozą.
Share
d3jfaju

Szef resortu finansów odpowiadał posłom na pytania, jakie zadawali podczas debaty nad projektem budżetu na 2016 rok.

"Co do deficytu w wysokości 54 mld zł i ryzyk związanych z przekroczeniem tego pułapu, jestem w stanie zagwarantować, że deficyt na 2016 rok nie przekroczy 54 mld zł" - powiedział Szałamacha. Podkreślił, że może na to postawić własne pieniądze.

"Jeżeli to przekroczy, to ja wpłacam 10 tys. zł na budżet państwa" - zapowiedział minister. Namawiał też posła Sławomira Neumanna (PO), by ten również postawił taką kwotę, jeśli deficyt nie zostanie przekroczony.

d3jfaju

Minister odnosił się także do zarzutów opozycji, iż prognoza co do spodziewanej przyszłorocznej inflacji na poziomie 1,7 proc. oraz wzrostu PKB o 3,8 proc. są zawyżone i nierealne. Szałamacha powiedział, że dziwi się poprzedniej koalicji PO-PSL, która właśnie takie założenia chciała zaproponować w projekcie budżetu kilka miesięcy temu. "Nastąpiła oczekiwana zamiana miejsc i one zaczęły uwierać, być niewygodne. Prosiłbym państwa o otwartość intelektualną w dyskusji nad tymi kwestiami" - dodał.

Szałamacha podkreślił, że jest przekonany, iż "zrealizujemy tempo wzrostu w wysokości 3,8 proc". Przypomniał, że kiedy rządziło PiS ten wzrost przekraczał 6 proc.

Minister przyznał jednak, że dokładana prognoza co do wysokości inflacji jest trudna. Wskazywał, że zależy ona m.in. od cen ropy naftowej, która wpływa na ceny innych towarów.

Szef resortu finansów dodał również, że kierowane przez niego ministerstwo chce zwiększyć dochody podatkowe państwa w 2017 i 2018 r. "o minimum 15 mld zł".

"To jest moje zadanie i moich zastępców" - zaznaczył.

"Przedstawimy opinii publicznej dokument nad którym pracujemy, który roboczo nazwaliśmy +Strategią odbudowy dochodów podatkowych RP+, który będzie zawierał szczegółowe rozwiązania (...)" - poinformował Szałamacha.

d3jfaju

Podziel się opinią

Share
d3jfaju
d3jfaju