Trwa ładowanie...
dh8icfu

Szczecin/ Do fabryki fundamentów morskich elektrowni dotarła suwnica

Elementy jednej z największych w kraju suwnicy bramowej, która po zmontowaniu będzie miała wysokość ok. 120 m, dotarły w sobotę do fabryki fundamentów morskich elektrowni wiatrowych Bilfinger Mars Offshore w Szczecinie.

Share
dh8icfu

Na pokładzie specjalnego statku do przewozu elementów wielkogabarytowych przypłynęło osiem części suwnicy ważących od 80 do 340 ton i kilka mniejszych. Ciężar wszystkich części wyprodukowanego w Holandii dźwigu to ok. 1500 ton.

Jak powiedziała PAP Bogna Bartkiewicz z Bilfinger Mars Offshore, sam rozładunek części suwnicy potrwa do czwartku. Jej elementy trafią na nabrzeże dzięki specjalnym dźwigom zamontowanym na statku. Później do montażu suwnicy przystąpi zespół 20 monterów - powiedziała. Jak dodała, koniec montażu zaplanowano na połowę grudnia br.

Dźwig będzie największym elementem architektonicznym w Szczecinie, a także jednym z największych tego typu w kraju - powiedziała Bartkiewicz.

dh8icfu

Za pomocą suwnicy fundamenty wyprodukowane w zakładzie będą stawiane do pionu i wprowadzane na barki, którymi w pozycji stojącej będą transportowane do klienta.

W powstającym zakładzie trwają testy produkcji fundamentów. Uruchomienie produkcji będzie możliwe po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie hali pod koniec października lub w listopadzie br. - poinformował w ubiegłym tygodniu zarząd przedsiębiorstwa.

Zakład został zaprojektowany do seryjnej budowy morskich wież wiatrowych. Ma budować rocznie m.in. do 60 fundamentów kratownicowych o wadze od 800 do 1000 ton każdy i wysokości od 30 do 50 metrów. Głównymi odbiorcami mają być niemieckie i brytyjskie firmy.

Koszt budowy fabryki to 500 mln zł, z czego ponad 123 mln stanowi dofinansowanie z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

dh8icfu

W spółce Bilfinger Mars Offshore udziały ma niemiecki koncern Bilfinger - Bilfinger Marine & Offshore Systems (62,5 proc.) i MARS Fundusz Inwestycyjny Zamknięty (37,5 proc.).

Bilfinger to jedna z największych międzynarodowych grup świadczących usługi dla budownictwa. MS Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA, zarządzające funduszem MARS FIZ, jest częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej SA. W portfelu MARS FIZ znajdują się spółki zajmujące się remontami i budową statków oraz produkcją konstrukcji stalowych oraz firmy z sektora nieruchomości.

dh8icfu

Podziel się opinią

Share
dh8icfu
dh8icfu