Trwa ładowanie...
d23lava

Szczecin/ Około 27 mln zł dotacji na program Kawka

Szczecin otrzyma blisko 27 mln zł dotacji na realizację programu Kawka. Dzięki niej możliwa będzie wymiana ogrzewania w tysiącu lokali i termomodernizacja 49 budynków na terenie miasta - poinformowały służby prasowe tamtejszego magistratu.

Share
d23lava

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie przyznał miastu dotację w wysokości do 26,7 mln zł na program " Zmniejszenie zanieczyszczeń powietrza w Szczecinie". Będzie to już drugi jego etap.

Ogólnopolski program Kawka umożliwia poprawę jakości powietrza w mieście. Dzięki niemu można otrzymać dotację np. na wymianę pieca węglowego na bardziej ekologiczny, przyłączyć się do miejskiej sieci cieplnej i przeprowadzić termomodernizację budynku. Pieniądze z dotacji płyną do samorządu, ale ostatecznym odbiorcą dofinansowania mogą być m.in. osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe, deweloperzy.

Dotacje mogą obejmować obszary, w których występują przekroczenia zanieczyszczeń w powietrzu takie jak pyły czy dwutlenek węgla.

d23lava

W ramach drugiej edycji Szczecin wnioskował o modernizację ogrzewania w ponad tysiącu lokali, w których zlikwidowanych będzie ok. 1300 pieców kaflowych. Oprócz tego 49 budynków przejdzie termomodernizację, czyli oprócz wymiany źródła ogrzewania, wymienione będą m. in.: dachy, stolarka okienna i przeprowadzone będą remonty elewacji.

Miejscy urzędnicy złożyli wniosek opiewający na ponad 51 mln zł, z czego blisko połowa ma pochodzić z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Z własnych środków miasto na ten cel zamierza przeznaczyć blisko 17 mln zł.

W najbliższych tygodniach strony mają podpisać umowę w tej sprawie.

W Szczecinie wsparciem z programu Kawka są objęte dzielnice: Śródmieście, Pogodno, Bukowo, Gocław, Osiedle Słoneczne, Majowe.

d23lava

Pierwsza, pilotażowa edycja programu Kawka obejmuje w Szczecinie 67 miejsc. W sumie 655 pieców węglowych zostanie zlikwidowanych, zastąpią je piece gazowe lub przyłączenia do sieci cieplnej. Pięć budynków ma przejść termomodernizację. Koszt całkowity pierwszego etapu programu Kawka to około 13 mln zł, z czego dotacja sięga 55 proc.

Realizacja pierwszej edycji Kawki rozpoczęła się w kwietniu br. Zakończono przygotowania formalno-prawne, m.in. związane z uzyskaniem zgód na prowadzenia prac czy wykonaniem ich projektów.

Prace ruszą wiosną 2015 r.

d23lava

Podziel się opinią

Share
d23lava
d23lava