Trwa ładowanie...
d1m5tz6

Szczecin/ Technopark Pomerania oficjalnie otwarty

Miejscem na kreowanie dobrych, innowacyjnych pomysłów ma być oficjalnie otwarty w poniedziałek w Szczecinie Technopark Pomerania - mówił podczas uroczystości prezydent tego miasta Piotr Krzystek. W Technoparku pracuje już 40 firm i 400 osób.

Share
d1m5tz6

Według założeń inwestora, którym jest miasto Szczecin, Technopark ma być ośrodkiem wspierającym innowacyjną przedsiębiorczość, wspomagającym lokalne firmy i zwiększającym atrakcyjność miasta dla zagranicznych inwestorów.

"Nie jest to inwestycja, która - jak niektórzy twierdzą - jest konkurencją do inwestycji prywatnych, do inwestycji developerów. Nie, ponieważ tutaj mamy inkubować innowacyjne projekty, pomysły i wspierać je środkami i możliwościami Technoparku, bo nie jesteśmy tu nastawieni wyłącznie na zysk, jesteśmy przede wszystkim nastawieni na kreowanie dobrych pomysłów biznesowych, które będą tworzyły miejsca pracy" - mówił do zebranych w nowo otwartej inwestycji prezydent Krzystek.

Zapewnił, że miasto będzie wspierać Technopark. Wyraził też nadzieję, że w kompleksie powstaną kolejne obiekty. "To będzie taka mała szczecińska dolina krzemowa" - dodał.

d1m5tz6

Prezes Technoparku Andrzej Feterowski podkreślił, że Technopark to największa inwestycja infrastrukturalna miasta, która ma wspierać innowacyjny biznes. "Branża IT w naszym mieście rozwija się coraz prężniej (). Obszar, w którym działają firmy Technoparku obejmuje praktycznie wszystkie sektory branży IT - od sprzętu, poprzez tworzenie oprogramowania i aplikacji, do świadczenia usług IT. Oprócz firm swoje siedziby mają tu również organizacje wspierające rozwój branży nowoczesnych technologii" - wyliczał.

Wszystkie firmy będą mogły korzystać ze wsparcia w postaci porad prawnych i biznesowych, usług z zakresu promowania ich działalności, pomocy w pozyskiwaniu finansowania czy ułatwiania kontaktów z naukowcami i samorządem - zapewnił.

Prawie 3 tys. m kw, czyli ok. 25 proc. całości nowych powierzchni Technoparku, zajmą przestrzenie wspólne tj. sale konferencyjne, sale do spotkań biznesowych i projektowania usług czy otwarte strefy przystosowane do pracy indywidualnej i zbiorowej, z których korzystać będą mogli nie tylko najemcy, ale wszyscy zainteresowani realizowaniem projektów IT.

Wśród stref otwartych znajdzie się też dostępne bezpłatnie miejsce przystosowane do pracy zespołowej m.in. dla współpracujących z parkiem firm i organizacji pozarządowych.

d1m5tz6

W jednym z trzech nowych budynków powstała największa w regionie serwerownia o powierzchni 750 m kw, z której usług korzystać będą nie tylko lokatorzy Technoparku, ale także inne szczecińskie firmy, administracja publiczna oraz sektor medyczny.

Nowe budynki sąsiadują bezpośrednio z rewitalizowanym parkiem miejskim, w którym jeszcze w tym roku rozpoczną się prace porządkowe, montowane będzie oświetlenie, a w ciągu dwóch lat urządzone zostaną także plac zabaw i siłownia na wolnym powietrzu. W ostatnim etapie powstanie tam mała scena.

Koszt budowy Technoparku to 100 mln zł, z czego 40 proc. wyniosło dofinansowanie unijne. Dotychczas Technopark objął wsparciem prawie 90 firm. Aż 92 proc. ze wszystkich inkubowanych przedsiębiorstw nadal funkcjonuje na rynku.

d1m5tz6

Podziel się opinią

Share
d1m5tz6
d1m5tz6