Trwa ładowanie...
dzieci
22-10-2019 07:12

Szczepienia dzieci. Żłobki mogą żądać informacji od rodziców

Żłobki mogą wymagać od rodziców informacji o tym, czy szczepili dzieci i na tej podstawie decydować o pierwszeństwie przyjęcia do placówki - tak w wynika z orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który badał sprawę z Olsztyna.

Szczepienia dzieci. Żłobki mogą żądać informacji od rodzicówŹródło: Forum
d3udldx
d3udldx

Radni Olsztyna wprowadzili do statutu żłobków kryterium, zgodnie z którym do placówek w pierwszej kolejności miały być przyjmowane dzieci szczepione lub dzieci, których rodzice dostarczyli oświadczenie, że obowiązek szczepienia został długotrwale odroczony.

Wojewoda uznał tę decyzję radnych za dyskryminującą i uchylił ją.

Sprawa trafiła zatem do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, który przyznał rację radnym. WSA powołał się na ustawę o opiece nad dziećmi do lat trzech. Zgodnie z nią podmiot, który utworzył żłobek, może w statucie placówki określić warunki przyjmowania dzieci. W ustawie są wymienione przykładowe warunki (np. preferencje dla dzieci niepełnosprawnych), ale katalog nie jest zamknięty.

WSA zwrócił także uwagę, że dodatkowo ustawa zobowiązuje rodziców, zapisujących dzieci do żłobka, do przedstawienia informacji o stanie zdrowia. Sąd uznał, że dotyczy to także szczepień.

d3udldx

Orzeczenie uznaje, że profilaktyka przed chorobami epidemiologicznymi jest konstytucyjnym obowiązkiem władz publicznych, a uzależnienie przyjęcie do żłobka od szczepień nie jest dyskryminacją. Dyskryminacja to bowiem różnicowanie ludzi pod względem ich cech osobistych. Rodzice nieszczepiący swoich dzieci sami je różnicują wbrew woli ustawodawcy. Muszą liczyć się z konsekwencjami np. nieprzyjęciem do placówki publicznej - podsumowuje "Rzeczpospolita", która opisała wyrok WSA.

Zobacz: ZNP ma pomysł na pensje nauczycieli. Chcą je powiązać ze średnią krajową

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3udldx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3udldx