Szef może jednak płacić za studia państwowego menedżera
Wolno sfinansować członkowi zarządu
spółki państwowej studia podyplomowe albo udział w konferencji, o ile pieniędzy tych nie dostanie
do ręki – uważa resort skarbu.
Wolno sfinansować członkowi zarządu spółki państwowej studia podyplomowe albo udział w konferencji, o ile pieniędzy tych nie dostanie do ręki – uważa resort skarbu.
W DOBREJ FIRMIE z 12 września (str. 3) rozważaliśmy, czy zastępca prezesa w spółce państwowej ma prawo do tego, by szef pokrył mu czesne za studia MBA. Kwestia ta budzi wątpliwości ekspertów, gdyż ustawa z 3 marca 2000 r. o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi (DzU nr 26, poz. 306 ze zm., tzw. kominowa) limituje przychody kad-ry zarządzającej przedsiębiorstwami publicznymi. Ze względu na formę zatrudnienia przysługuje im wyłącznie wynagrodzenie miesięczne, a tylko niektórym wolno przyznać nagrodę roczną i świadczenia dodatkowe, jak:
- nagrodę jubileuszową nie częściej niż co pięć lat,
- odprawę emerytalną lub rentową,
- zwrot częściowych kosztów użytkowania udostępnionego lokalu mieszkalnego, w tym służbowego, oraz
- związane z korzystaniem z częściowo odpłatnych usług telekomunikacyjnych lub z tytułu dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego, majątkowego czy osobowego. Tak stanowi § 2 rozporządzenia prezesa Rady Ministrów z 21 stycznia 2003 r. w sprawie szczegółowego wykazu świadczeń dodatkowych, które mogą być przyznane osobom kierującym niektórymi podmiotami prawnymi, oraz trybu ich przyznawania (DzU nr 14, poz. 139).
Przypominam, że wysokość tych świadczeń nie może przekraczać łącznie 25 proc. kwoty ustalonej w regulaminie wynagradzania, układzie zbiorowym lub w odrębnych przepisach, a w ciągu roku 12-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia przyjętego dla ustalenia miesięcznej płacy poszczególnych osób z kadry menedżerskiej.
Specjaliści mają wątpliwości, czy finansowanie nauki członkom zarządu w spółkach państwowych wchodzi w zakres świadczeń dodatkowych, a jeśli nie, to czy jest innym, dodatkowym i dopuszczalnym bonusem.
Niektórzy prawnicy uzależniają takie dopłaty od rodzaju nauki albo w ogóle sprzeciwiają się takim praktykom. Inni natomiast nie widzą prawnych przeciwwskazań, o ile kształcenie jest uzasadnione i zgodne z interesem spółki. Ich pogląd potwierdza pośrednio Ministerstwo Skarbu Państwa. Według opinii, którą dziś publikujemy, członkom zarządu wolno sfinansować studia, jeżeli wynika to m.in. z przepisów wewnętrznych i nie stanowi wynagrodzenia sensu stricto - patrz ramka pod tekstem.
Marta Gadomska
Rzeczpospolita
*STANOWISKO MINISTERSTWA SKARBU PAŃSTWA *
nadesłane 16 września 2008 r.
(...) Świadczenia dodatkowe mogą być przyznawane na zasadach określonych w rozporządzeniu prezesa Rady Ministrów z 21 stycznia 2003 r. w sprawie szczegółowego wykazu świadczeń dodatkowych, które mogą być przyznane osobom kierującym niektórymi podmiotami prawnymi, oraz trybu ich przyznawania (DzU nr 14, poz. 139). (...) Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy kominowej nie mają charakteru świadczeń dodatkowych świadczenia ustalone (wypłacone) pracownikom w wysokości oraz na warunkach określonych odrębnymi przepisami, tj. przepisami kodeksu pracy, innych ustaw i aktów wykonawczych. Ponadto należy zauważyć, iż w treści przytoczonego art. 11 ust. 1 ustawodawca wyróżnił trzy kategorie świadczeń:
a) przewidziane w układach zbiorowych pracy, regulaminach wynagradzania oraz w odrębnych przepisach
b) inne niż przewidziane w układach zbiorowych pracy, regulaminach wynagradzania
oraz w odrębnych przepisach
c) wyższe niż przewidziane w układach zbiorowych pracy, regulaminach wynagradzania
oraz w odrębnych przepisach.
Świadczeniami dodatkowymi w rozumieniu ustawy są wyłącznie świadczenia wymienione w pkt b i c. Świadczenia wymienione w pkt a nie mieszczą się w ustawowej definicji świadczeń dodatkowych. Nie istnieją zatem podstawy prawne do odmowy ich wypłacenia na rzecz osób podlegających ustawie. A zatem osobom podlegającym ww. ustawie można wypłacać świadczenia przewidziane w układach zbiorowych pracy, regulaminach wynagradzania oraz w odrębnych przepisach w wysokości oraz na warunkach określonych odrębnymi przepisami, jeżeli nie mają one charakteru wynagrodzenia, prowizji od zysku, nagrody z zakładowego funduszu nagród oraz udziału w zysku lub nadwyżce bilansowej.
Zdaniem Departamentu Prawnego finansowanie studiów podyplomowych członkom zarządu jednostek organizacyjnych, o których mowa w art. 1 pkt 1 – 13 ustawy, jest dopuszczalne, ponieważ ww. świadczenie nie ma charakteru wynagrodzeniowego sensu stricto, pod warunkiem że układy zbiorowe pracy, regulaminy wynagradzania oraz odrębne przepisy przewidują taką możliwość.
Maciej Wewiór
rzecznik prasowy Ministerstwa Skarbu Państwa