Trwa ładowanie...
d3be5nx

Szefowa Fed drugi raz stanie przed komisją. Ma dobre wieści dla złotego

Zobacz, ile kosztuje dolar i jak może się zmienić jego kurs w najbliższej przyszłości.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Szefowa Fed drugi raz stanie przed komisją. Ma dobre wieści dla złotego
(WP.PL, Fot: International Monetary Fund)
d3be5nx

Od rana nasza waluta zyskuje na wartości względem dolara. Takiemu ruchowi sprzyjają słowa Yanet Yellen, która daje do zrozumienia, że podwyżki stóp procentowych nie będą szybkie i znaczące. Zdaniem Damiana Rosińskiego z DM AFS w tym roku może do tego dojść tylko raz.

Krótko trwało umocnienie dolara, który zyskał na wartości we wtorek prawie 6 groszy. Środa przynosi obniżkę notowań amerykańskiej waluty z powrotem do 3,88 zł.

Oczywiście duże ruchy kursów walut w górę i w dół związane są z nerwowym wyczekiwaniem na wynik referendum w Wielkiej Brytanii. W momencie, w którym będzie znany, znowu najważniejsza dla dolara będzie sytuacja w amerykańskiej gospodarce, a perspektywy dla jej wzrostu nie są aż tak dobre, by szybko i znacząco podnosić stopy procentowe. To właśnie główne wnioski z przesłuchania szefowej Fed przed Komisją Bankową Senatu USA.

d3be5nx

Obserwuj bieżące notowania dolara

Janet Yellen również w środę pojawi się w amerykańskim Kongresie. Tym razem jednak stanie przed Komisja ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów. - Ponownie wygłosi wystąpienie na temat polityki monetarnej i odpowie na pytania członków komisji. Trudno jednak oczekiwać zmiany retoryki, więc wydarzenie to nie będzie miało najmniejszego wpływu na decyzje inwestorów - zauważa Marcin Kiepas, analityk Admiral Markets.

Co konkretnie powiedziała Yellen? Rezerwa Federalna będzie bardzo ostrożnie kontynuować proces podnoszenia stóp procentowych z uwagi na szereg zagrożeń, przed którymi stoi amerykańska gospodarka. Wśród nich wymieniła słabsze raporty z rynku pracy, niski wzrost produktywności, a także czynniki zewnętrzne - stojącą przed wyzwaniami gospodarkę Chin oraz ryzyko wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Z drugiej strony, prezes Fed dostrzega sygnały wzrostu presji na podwyżki płac, a doniesienia dotyczące wydatków na konsumpcję prezentują optymistyczny obraz koniunktury w nadchodzących kwartałach.

- Choć Yellen podtrzymała ocenę sytuacji, w której Rezerwa Federalna stopniowo podnosi oprocentowanie, ton jej wypowiedzi został złagodzony i świadczy o tym, że następny ruch w górę nie nastąpi szybko - wskazuje Damian Rosiński, ekspert Domu Maklerskiego AFS. Prognozuje, że oprocentowanie w tym roku nie wzrośnie dwukrotnie, jak w projekcjach zakłada bank centralny. Spodziewać się można najwyżej podwyżki do 0,75 proc. na jednym z ostatnich posiedzeń 2016 roku.

d3be5nx

- Dla złotego to dobra informacja - podkreśla Rosiński. - Możliwy wzrost kosztów finansowania w dolarach to podstawowy element ryzyka dla walut rynków wschodzących. Czynnikami powstrzymującymi przed poważniejszym umocnieniem złotego są te natury wewnętrznej, politycznej. Historycznie nie były one trwałe i decydujące o zachowaniu waluty w średnim i długim terminie, dlatego uważamy, że obecna słabość także jest przejściowa i będzie ustępować.

d3be5nx

Podziel się opinią

Share
d3be5nx
d3be5nx