Trwa ładowanie...

Szefowa Fed drugi raz stanie przed komisją. Ma dobre wieści dla złotego

Zobacz, ile kosztuje dolar i jak może się zmienić jego kurs w najbliższej przyszłości.

Szefowa Fed drugi raz stanie przed komisją. Ma dobre wieści dla złotegoŹródło: WP.PL, fot: International Monetary Fund
d1yvvpp
d1yvvpp

Od rana nasza waluta zyskuje na wartości względem dolara. Takiemu ruchowi sprzyjają słowa Yanet Yellen, która daje do zrozumienia, że podwyżki stóp procentowych nie będą szybkie i znaczące. Zdaniem Damiana Rosińskiego z DM AFS w tym roku może do tego dojść tylko raz.

Krótko trwało umocnienie dolara, który zyskał na wartości we wtorek prawie 6 groszy. Środa przynosi obniżkę notowań amerykańskiej waluty z powrotem do 3,88 zł.

Oczywiście duże ruchy kursów walut w górę i w dół związane są z nerwowym wyczekiwaniem na wynik referendum w Wielkiej Brytanii. W momencie, w którym będzie znany, znowu najważniejsza dla dolara będzie sytuacja w amerykańskiej gospodarce, a perspektywy dla jej wzrostu nie są aż tak dobre, by szybko i znacząco podnosić stopy procentowe. To właśnie główne wnioski z przesłuchania szefowej Fed przed Komisją Bankową Senatu USA.

d1yvvpp

Janet Yellen również w środę pojawi się w amerykańskim Kongresie. Tym razem jednak stanie przed Komisja ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów. - Ponownie wygłosi wystąpienie na temat polityki monetarnej i odpowie na pytania członków komisji. Trudno jednak oczekiwać zmiany retoryki, więc wydarzenie to nie będzie miało najmniejszego wpływu na decyzje inwestorów - zauważa Marcin Kiepas, analityk Admiral Markets.

Co konkretnie powiedziała Yellen? Rezerwa Federalna będzie bardzo ostrożnie kontynuować proces podnoszenia stóp procentowych z uwagi na szereg zagrożeń, przed którymi stoi amerykańska gospodarka. Wśród nich wymieniła słabsze raporty z rynku pracy, niski wzrost produktywności, a także czynniki zewnętrzne - stojącą przed wyzwaniami gospodarkę Chin oraz ryzyko wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Z drugiej strony, prezes Fed dostrzega sygnały wzrostu presji na podwyżki płac, a doniesienia dotyczące wydatków na konsumpcję prezentują optymistyczny obraz koniunktury w nadchodzących kwartałach.

- Choć Yellen podtrzymała ocenę sytuacji, w której Rezerwa Federalna stopniowo podnosi oprocentowanie, ton jej wypowiedzi został złagodzony i świadczy o tym, że następny ruch w górę nie nastąpi szybko - wskazuje Damian Rosiński, ekspert Domu Maklerskiego AFS. Prognozuje, że oprocentowanie w tym roku nie wzrośnie dwukrotnie, jak w projekcjach zakłada bank centralny. Spodziewać się można najwyżej podwyżki do 0,75 proc. na jednym z ostatnich posiedzeń 2016 roku.

- Dla złotego to dobra informacja - podkreśla Rosiński. - Możliwy wzrost kosztów finansowania w dolarach to podstawowy element ryzyka dla walut rynków wschodzących. Czynnikami powstrzymującymi przed poważniejszym umocnieniem złotego są te natury wewnętrznej, politycznej. Historycznie nie były one trwałe i decydujące o zachowaniu waluty w średnim i długim terminie, dlatego uważamy, że obecna słabość także jest przejściowa i będzie ustępować.

d1yvvpp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1yvvpp