Trwa ładowanie...
d2n2lfd

Sześć projektów w finale globalnego konkursu PKN Orlen na innowacje

W ramach zorganizowanego przez PKN Orlen globalnego konkursu na innowacyjne rozwiązania zwiększające efektywność energetyczną procesów produkcyjnych w rafinerii wybrano sześć projektów zgłoszonych z Polski, Wlk. Brytanii, Francji, Niemiec, a także Indii i USA.

Share
d2n2lfd

Finał konkursu, w którym przyznane zostaną trzy nagrody finansowe oraz możliwość współpracy z płockim koncernem zaplanowano na przełom marca i kwietnia - poinformowała w środę spółka.

PKN Orlen ogłosił globalny konkurs na innowacyjne rozwiązania technologiczne w październiku 2015 r. w formule crowdsourcingu. To pierwsza w Polsce taka inicjatywa, otwarta dzięki internetowi nie tylko dla niewielkich grup i zespołów specjalistów, ale też dla pojedynczych autorów, instytucji badawczych oraz naukowców i studentów z całego świata. Pomysły można było zgłaszać do 9 grudnia 2015 r. wyłącznie online, za pośrednictwem strony NineSights.com. Najlepsze będą miały szansę na realizację w ramach modernizacji instalacji w zakładach produkcyjnych płockiego koncernu.

W sumie na konkurs PKN Orlen nadesłano ponad 20 autorskich rozwiązań, charakteryzujących się - jak zaznaczył płocki koncern - dużą różnorodnością, a dotyczących np. wykorzystania ciepła z kolumny destylacji do wytwarzania energii elektrycznej, wody lodowej i pary.

PKN Orlen podał, że sześć wyróżnionych rozwiązań obejmuje "szeroki zakres technologii zarówno już istniejących, jak i takich, które znajdują się obecnie w fazie R&D", badawczo-rozwojowej. Projekty te zostały wybrane przez ekspertów spółki do finału, w którym przyznane zostaną trzy nagrody po 10 tys. euro. Konkurs zakłada też możliwość pilotażowego wdrożenia zwycięskich rozwiązań oraz dalszą współpracę ich autorów z płockim koncernem.

d2n2lfd

PKN Orlen przypomniał, że ogłoszony przez spółkę globalny konkurs to element podejmowanych tam działań, także we współpracy z uczelniami i instytutami naukowymi w Polsce, związanych z rozwojem innowacji, a ich celem jest "dalsza budowa wartości" grupy kapitałowej płockiego koncernu.

"Obecnie realizujemy szereg projektów innowacyjnych w wielu obszarach działalności koncernu. Współpraca z uczelniami, instytutami badawczymi czy też projekty crowdsourcingowe pozwalają nam sięgać do szerszego grona ekspertów i przyspieszyć proces poszukiwania pożądanych rozwiązań w takich obszarach jak np. poprawa efektywności energetycznej procesów produkcyjnych" - powiedział cytowany w komunikacie PKN Orlen, dyrektor wykonawczy tej spółki ds. strategii i zarządzania projektami Andrzej Kozłowski.

Podkreślił jednocześnie wysoki poziom merytoryczny projektów uczestniczących w konkursie oraz ich zgodność z założeniami płockiego koncernu.

Jak zaznaczył PKN Orlen, celem konkursu "jest znalezienie najbardziej optymalnego rozwiązania technologicznego pozwalającego na efektywny odzysk i zagospodarowanie niskotemperaturowego ciepła z kolumn destylacji". "Wdrożenie optymalnej technologii pozwoli nie tylko wygenerować oszczędności, ale będzie miało również wymiar proekologiczny w postaci zmniejszonego zużycia energii na instalacji oraz ograniczenia emisji ciepła do atmosfery" - wyjaśniła spółka.

d2n2lfd

Partnerem PKN Orlen w ramach konkursu jest NineSigma - podmiot, który koordynował podobne przedsięwzięcia w zakresie rozwoju innowacyjnych technologii przemysłowych dla takich koncernów jak: BASF, General Electric i Siemens. W ostatnim czasie NineSigma znalazła się na liście Inc. 5000, czyli najszybciej rozwijających się podmiotów prywatnych w USA.

PKN Orlen jest największym podmiotem w branży rafineryjno-petrochemicznej w Polsce i jednym z największych w Europie. Posiada spółki zależne w Niemczech, Czechach, na Litwie, a także w Kanadzie. Zgodnie ze strategią płockiego koncernu na lata 2014-17 łączne wydatki na rozwój mają tam wynieść w tym czasie 10,8 mld zł, w tym 6,4 mld zł na segment downstream, czyli rafinerię, petrochemię i energetykę.

d2n2lfd

Podziel się opinią

Share
d2n2lfd
d2n2lfd