Szkic Walutowy AFS

Dzień rozpoczyna się od wypowiedzi Haliny Wasilewskiej-Trenkner, która stwierdza wprost, że gospodarka potrzebuje jeszcze jednej podwyżki stóp procentowych. Kurs złotego do euro przed otwarciem rynków w Europie utrzymuje się na poziomie 3,3340. Rynek lokalny pozostawać będzie dziś jedynie pod wpływem czynników zagranicznych, ponieważ nie będą publikowane dane makroekonomiczne z Polski ani nawet z Eurolandu.

Istotne odczyty makroekonomiczne nadejdą z USA po godzinie 14:30. O tej właśnie porze poznamy odczyt liczby nowo rejestrowanych bezrobotnych (prognoza wynosi 448 tys.) oraz istotne dla rynku dane o zamówieniach na dobra trwałego użytku (przewidywania mówią, że wskaźnik ogólny spadnie o 1,6% w ujęciu miesięcznym, zaś wskaźnik oczyszczony z danych o sprzedaży środków transportu – o 0,5%. O 16:00 opublikowane zostaną dane z rynku nieruchomości: o tempie sprzedaży nowych domów (przewidywania mówią, że wyniesie ono 510 tys. sztuk).

Największy wpływ na sytuację na rynku ma obecnie niepewność dotycząca kształtu amerykańskiego programu ratowania sektora finansowego, a także jego wprowadzenia w ogóle. Inwestorzy obawiają się, że z powodu przeciągających się prac legislacyjnych wdrożenie programu wykupu złych aktywów zostanie opóźnione, co mogłoby spowodować dalsze bankructwa firm finansowych. Istnieją również obawy o cenę, którą rząd USA miałby zapłacić za aktywa. Z jednej strony rząd nie powinien marnować pieniędzy podatników i przepłacać za bezwartościowe obligacje. Z drugiej jednak jeśli w proponowanej aukcji ceny spadną zbyt nisko, czeka nas kolejna fala ogromnych napięć na rynkach finansowych. W najbliższych dniach dolar, w związku z niepewnością wobec wdrażania programu, może słabnąć. Gdy już plan zostanie zatwierdzony, amerykańska waluta będzie zyskiwać, wszystkie te prognozy odnosić się będą mimo to do krótkiego okresu.

AFS

komentarzwalutyeuro

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)