Trwa ładowanie...

Szkolenia dla księgowych jednak zwolnione z VAT

Kurs, który ma na celu tylko kształcenie uczestników, a nie wychowywanie, może być nieopodatkowany – to nowe stanowisko fiskusa.

Szkolenia dla księgowych jednak zwolnione z VATŹródło: Jupiterimages
d3avu8a
d3avu8a

Po trzech miesiącach organy podatkowe zmieniły zdanie i zgodziły się na zwolnienie z VAT szkoleń prowadzonych przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce.

Minister finansów uznał, że do zastosowania zwolnienia wystarczy, iż kształcą uczestników. To ważne stanowisko dla podmiotów świadczących usługi edukacyjne, pokazujące jednocześnie, jak niepewna jest ich sytuacja.

Nowelizacja ustawy o VAT zmieniła od 1 stycznia zakres zwolnienia z podatku usług edukacyjnych. Do końca 2010 r. nieopodatkowane były usługi o określonym symbolu statystycznym. Od 1 stycznia ważne jest, kto je świadczy i czy spełnia wymienione w prawie warunki.

Warunki do spełnienia

Zwolnione z VAT są m.in. usługi świadczone przez jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty. Ten warunek spełnia stowarzyszenie prowadzące kursy dla księgowych. Wpisane bowiem zostało na podstawie ustawy o systemie oświaty do ewidencji placówek kształcenia ustawicznego prowadzących działalność oświatową.

d3avu8a

Do skorzystania ze zwolnienia to jednak nie wystarczy. Szkolenie musi jeszcze kształcić i wychowywać uczestników. Tak uznała w styczniu warszawska Izba Skarbowa, do której stowarzyszenie wystąpiło z wnioskiem o interpretację. Jej zdaniem kursy i szkolenia dla księgowych kształcą, ale nie wychowują. Powinny więc być opodatkowane.

To kontrowersyjna interpretacja. Jak podkreślali doradcy, jest niezgodna z prawem wspólnotowym i wykładnią celowościową nowych przepisów („Rz“ z 22 lutego).

Wystarczy kształcić

Minister finansów, zmieniając interpretację warszawskiej Izby Skarbowej, stwierdził, że usługa kształcenia nie musi być jednocześnie usługą wychowania. Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a ustawy o VAT zwolnione z podatku mogą być zarówno pierwsze, jak i drugie. Minister podkreślił, że nieopodatkowana może być wyłącznie działalność szkoleniowa wymieniona w zaświadczeniu potwierdzającym wpis do ewidencji placówek kształcenia ustawicznego.

Przypomnijmy, że zwolnione z VAT są także usługi kształcenia lub przekwalifikowania zawodowego prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach. Mogą być nieopodatkowane także wtedy, gdy są świadczone przez podmioty, które uzyskały akredytację, oraz gdy są w całości (lub przynajmniej w 70 proc.) finansowane ze środków publicznych.

d3avu8a

Nieprecyzyjne określenie warunków zwolnienia z VAT powoduje, że wiele podmiotów świadczących usługi edukacyjne ma duże trudności z ustaleniem, kiedy dana forma kształcenia jest nim objęta. Dlatego dziewięć organizacji społeczno-gospodarczych (m. in. Polska Izba Firm Szkoleniowych)
podpisało list otwarty do premiera z prośbą o usunięcie niejasności co do zasad rozliczania usług szkoleniowych.

Przemysław Wojtasik

d3avu8a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3avu8a