Trwa ładowanie...

Szkoły zawodowe przyciągają coraz więcej uczniów

Szkoły zawodowe, które latami "przegrywały prestiżem" z liceami ogólnokształcącymi, obecnie "przyciągają więcej uczniów", a ich szanse na przetrwanie są większe - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Szkoły zawodowe przyciągają coraz więcej uczniówŹródło: WP.PL, fot: LL28/iStockphoto
d24wx0o
d24wx0o

Szkoły zawodowe, które latami "przegrywały prestiżem" z liceami ogólnokształcącymi, obecnie "przyciągają więcej uczniów", a ich szanse na przetrwanie są większe - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Każdego roku coraz więcej uczniów wybiera technikum. W roku 2013/2014 liceum wybrało 51 proc. gimnazjalistów. W kolejnym - już 54 proc. absolwentów gimnazjów poszło do szkoły zawodowej.

Jak ocenia "DGP", politykę oświatową kształtują dyrektorzy szkół, bo praktycznie to oni decydują o tym, w jakich zawodach należy kształcić.

W latach 2007-2013 zamknięto 20 proc. liceów i jedynie 8 proc. techników - wynika z raportu Instytutu Badań Edukacyjnych. IBE podkreśla jednak, że likwidacja szkół ogólnokształcących wzbudza "o wiele większe kontrowersje" niż zamykanie zawodowych.

Jak zauważa "DGP", popularyzacja techników była jednym z celów poprzedniej minister edukacji narodowej, Joanny Kluzik-Rostowskiej.

d24wx0o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d24wx0o

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj