Sztab Generalny WP ws. otwarcia lotniczego hangaru wojskowego (komunikat)

...

22.09. Warszawa - rzecznik prasowy Sztabu Generalnego Wojska Polskiego informuje:

22 września br. 33 Baza Lotnictwa Transportowego w Powidzu otrzymała do użytku nowoczesny hangar do obsługi samolotów transportowych. To największy i najnowocześniejszy lotniczy hangar wojskowy w Polsce. Wymiary jego hali są imponujące - płaszczyzna wynosi 62 x 66 m. Hangar może pomieścić Boeinga 767 lub dwa Herculesy C-130. Spełnia wszystkie wymogi i standardy NATO.

W hangarze będą odbywać się przeglądy i remonty samolotów transportowych, bieżąca obsługa, mycie, wymiana śmigieł i silników. Obsługę serwisową ułatwi suwnica poruszającą się na 5 wózkach jezdnych podwieszonych do konstrukcji dachu. W hangarze mieści się także warsztat sprzętu wysokościowego wraz z 16-metrową wieżą do suszenia spadochronów, oraz część techniczna i socjalno-biurowa. Wykonawca projektu firma SKANSKA podkreśla, iż budowa hangaru była dużym wyzwaniem inżynierskim. Otwarcia hangaru dokonał szef SG WP gen. Mieczysław Cieniuch oraz Dowódca Sił Powietrznych gen. broni Lech Majewski.

Baza lotnicza w Powidzu staje się po Łasku i Krzesinach najbardziej nowoczesną bazą lotniczą w polskiej armii. Impulsem dla inwestycji w tej bazie jest trwający od kilku lat program wdrożenia samolotów C-130 Herkules, które stacjonują w tej bazie. Aktualnie na wyposażeniu Sił Powietrznych są dwa samoloty C-130, do końca roku będą już cztery a ostatnie dwa powinny trafić do końca 2011 roku. Posiadanie i użytkowanie samolotów C-130 znacznie zwiększa nasze możliwości transportowe. Na pokładzie Herkulesa można przerzucić dwukrotnie więcej ładunku na trzykrotnie dłuższym dystansie niż w przypadku obecnie użytkowanych nowoczesnych ale mniejszych samolotów C- 295 CASA.

W ramach modernizacji infrastruktury bazy lotniczej w Powidzu jest także wykonywana modernizacja nawierzchni lotniskowych. Podjęto również decyzję o rozpoczęciu budowy portu przeładunkowego "cargo" Jednocześnie realizowana jest budowa strażnicy lotniskowej straży pożarnej. Ogółem w najbliższych latach na terenie bazy zostanie zrealizowanych kilkadziesiąt inwestycji, dzięki którym już wkrótce będzie ona w pełni gotowa do realizacji szerokiego spektrum ćwiczeń i szkolenia lotniczego zarówno naszych Sił Powietrznych jak i partnerów z Sojuszu. Intensywna rozbudowa infrastruktury w połączeniu ze szkoleniem personelu lotniczego to także przemyślana inwestycja w przyszłość Sił Powietrznych i całych Sił Zbrojnych. Lotnictwo transportowe odgrywa istotną i coraz większą rolę w zabezpieczeniu działań operacyjnych naszej armii zarówno w kraju jak i poza jego granicami.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ tlom/

Źródło artykułu:PAP
wojskonatolotnictwo

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)