Trwa ładowanie...
szukanie pracy
03-07-2013 14:09

Szukasz pracy? Schudnij!

Otyły dłużej szuka pracy - taka jest brutalna prawda

Szukasz pracy? Schudnij!Źródło: Thinkstock
djyynqg
djyynqg

Otyły dłużej szuka pracy - taka jest brutalna prawda. Nie chodzi tylko o wygląd. Osoby z nadwagą postrzegane są jako pracownicy mniej efektywni, leniwi i mało kompetentni.

Przy podejmowaniu decyzji o zatrudnieniu pracowników zwraca się uwagę na wszystko. Kompetencje, doświadczenie, wykształcenie i wygląd to czynniki wpływające na decyzję. Jak się jednak okazuje, znaczenie ma też waga. W powszechniej opinii gruby pracownik jest leniwy, nieatrakcyjny i kosztuje pracodawcę więcej, ponieważ częściej wymaga opieki medycznej. Otyłego kandydata do pracy uważa się za mniej atrakcyjnego i mniej wartościowego niż osobę szczupłą. Potwierdza to fakt, iż co 10. szef w Wielkiej Brytanii odrzucił kandydata w procesie rekrutacji ze względu na nadwagę.

Specjaliści są zdania, że osoby otyłe rzeczywiście mogą szukać pracy nieco dłużej niż szczupli. W wielu przypadkach wynika to jednak nie tyle z samych stereotypów dotyczących osób z nadwagą, którym mają hołdować pracodawcy, co z psychiki kandydata z nadwagą, który uważa się za mniej atrakcyjnego i mniej wartościowego niż osoba szczupła. Widać to już podczas rozmowy rekrutacyjnej, na której osoba puszysta nie wykazuje pewności siebie.

Ciężka jak stewardessa

*Polecamy: * Najgrubszy policjant świata?

W badaniu „Chitinin Extra. Lżej w pracy” 60 procent pracowników umysłowych, handlowców, robotników i właścicieli firm określiło osoby otyłe jako leniwe, przy czym najbardziej radykalna w ocenianiu pracowników z otyłą sylwetką jest kadra zarządzająca.

djyynqg

- Otyli mogą mieć problem ze znalezieniem pracy. Poza tym nadwaga jest przyczyną wielu chorób, dlatego pracodawcy postrzegają pracowników z nadwagą jako mniej efektywnych, rzadziej będących w pracy. Troska o szczupłą sylwetkę staje się nie tylko elementem dbania o własne zdrowie, ale także o karierę zawodową – skomentował wyniki badań lek. med. Maciej Chylak, ekspert programu „Chitinin Extra. Lżej w pracy”.

Osoba z nadwagą szybciej się męczy, jest mniej sprawna fizycznie – to dyskwalifikuje w tych zajęciach, które wymagają doskonałej kondycji. W niektórych zawodach, np. hostessy, stewardessy czy nawet sekretarki, atrakcyjny wygląd jest wręcz wymagany. Okazuje się przy tym, że nie zawsze nadmiar kilogramów musi być znaczny, by pracodawca zechciał pożegnać się z pracownikiem. Z powodu otyłości, w 2009 roku dziesięć stewardes zostało zwolnionych przez indyjskie linie lotnicze Air India.

- Skierowaliśmy je do pracy na ziemi przed dwoma-trzema laty z powodu poważnej nadwagi i miały dość czasu i możliwości by zrzucić zbędne kilogramy - tłumaczył rzecznik Air India Jitendra Bhargava.

Londyńska popołudniówka "Evening Standard" poinformowała, że już od września policjanci będą raz w roku testowani na otyłość. Obecnie badania zdrowotne przechodzą tylko raz - w chwili przyjęcia do służby.

djyynqg

Jeśli "obleją" test trzy razy pod rząd, ich zarobki zostaną obniżone o 2 922 funtów rocznie, a ich sprawa zostanie skierowana skieruje do komisji dyscyplinarnej. Ta z kolei będzie mogła orzec o nieprzydatności do służby policyjnej i zdecydować o zwolnieniu.

A co z pracownikami umysłowymi? Czy im wolno objadać się do woli? Okazuje się, że nie, ponieważ nadmierne kilogramy sprawiają, że cierpi ich pamięć. W tegorocznych badaniach potwierdzają to naukowcy ze Szwecji z Umea University. Wykazują, że pamięć epizodyczna, czyli pamięć dotycząca minionych zdarzeń, jest upośledzona u ludzi zmagających się z otyłością. Na szczęście udowodnili zarazem, że już niewielka utrata wagi może przyczynić się do cofnięcia negatywnego efektu i poprawy funkcjonowania pamięci. - Wyniki naszego badania sugerują, że uszkodzenia funkcji pamięci związane z otyłością są odwracalne, co stanowi dodatkową motywację do zrzucenia wagi" - mówi badacz Andreas Pettersson.

djyynqg

Poprawa pamięci, która tak ważna jest w pracach biurowych poprawiła się, gdy wskazówki wagi u kobiet przesunęły się średnio z 85 kg do 77,1 kg.

Otyłość to choroba

*Polecamy: * Coraz mniej chętnie zmieniamy pracę

W Stanach Zjednoczonych od lat firmy walczą z otyłością pracowników. Okazało się bowiem, że znaczna nadwaga i cukrzyca pracownika pogarszają wydajność w pracy. Tamtejsze pismo "Puls Medycyny" opublikowało badania wykonane na ponad 7 tysiącach pracowników. Analizowano liczbę nieobecności, efektywność pracy, sprawność w wykonywaniu codziennych czynności.

djyynqg

Badanie ujawniło, że pracownicy otyli, chorzy na cukrzycę typu II z powodu problemów zdrowotnych opuszczali od 6 godzin tygodniowo. Osoby z masą ciała mieszczącą się w normach opuszczały 3,6 godziny na tydzień.

Zresztą Amerykańskie Stowarzyszenie Medyczne uznało już otyłość za chorobę.

- WHO szacuje, że w ciągu ostatnich dwóch lat zjawisko otyłości zwiększyło się dwukrotnie w każdym regionie na świecie - powiedziała w czerwcu tego roku szefowa Światowej Organizacji Zdrowia, Margaret Chan.

ml,MA,WP.PL

djyynqg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
djyynqg