Szumilas o Karcie Nauczyciela i historii
Minister edukacji przyznaje, że Karta Nauczyciela wymaga pewnych korekt
Minister edukacji przyznaje, że Karta Nauczyciela wymaga pewnych korekt. Krystyna Szumilas powiedziała jednak w "Sygnałach Dnia" w Programie Pierwszym Polskiego Radia, że wszelkie propozycje zmian powinny być poddane dyskusji z udziałem nauczycielskich związków zawodowych i samorządów.
Komentując informacje prasowe o pomyśle, aby nauczyciele pracowali w wakacje, minister podkreśliła, że zajmowanie się pojedynczymi pomysłami nie jest debatą systemową. Dodała, że wszelkie propozycje zmian powinny zostać złożone oficjalnie.
Zdaniem pani minister, trzeba poważnie porozmawiać między innymi o takich sprawach, jak urlopy zdrowotne nauczycieli. Nie może być jednak tak, że różne środowiska zgłaszają różne pomysły, które są wprowadzane do karty. Zmiany muszą być systemowe - podkreśliła minister edukacji dodając, że na propozycje, przedstawione przez środowisko nauczycielskie i samorządy, trzeba patrzeć pod kątem dobra dzieci. Krystyna Szumilas powiedziała, że od nowego roku szkolnego w pierwszej klasie szkół ponadgimnazjalnych uczniowie będą się uczyć historii najnowszej.
W drugiej klasie będą mogli wybrać albo rozszerzony program historii, albo przedmiot "Historia i społeczeństwo". W przedmiocie tym będzie obowiązkowy program o historii Polski pod nazwą "Ojczysty panteon i ojczyste spory". Krystyna Szumilas dodała, że w nowym roku szkolnym nie zmienią się zasady nauczania religii, a wynagrodzenia katechetów będą uwzględnione w subwencjach oświatowych. Nie ma więc, jej zdaniem, zagrożenia, że religia stanie się przedmiotem drugiej kategorii.