Trwa ładowanie...
d1zimmt
usa
08-06-2010 12:35

Szwajcaria nie zgodziła się na przekazanie USA danych klientów banku

Szwajcarski parlament odrzucił we wtorek umowę ws.przekazania USA nazwisk osób, które w banku UBS złożyły depozyty ze źródeł niezadeklarowanych urzędom skarbowym.

d1zimmt
d1zimmt

Zgodnie z zawartym w sierpniu ubiegłego roku porozumieniem szwajcarski bank UBS, największy w kraju, miał przekazać władzom USA nazwiska pięciu tysięcy właścicieli kont unikających płacenia podatków.

104 deputowanych Rady Narodowej, izby niższej Zgromadzenia Federalnego, opowiedziało się za odrzuceniem porozumienia, a 76 było za.

Obecnie umowa trafi do izby wyższej - Rady Kantonów, a następnie z powrotem do Rady Narodowej. Nie jest wykluczone, że sprawa ta zostanie rozstrzygnięta w referendum, bardzo popularnej w Szwajcarii metodzie sondowania opinii społeczeństwa.

Wojna o tajemnicę bankową między bankiem UBS i władzami USA rozpętała się w 2007 roku. Amerykański fiskus oskarżył wtedy bank o nielegalne pomaganie najbogatszym Amerykanom w uchylaniu się od płacenia podatków i pomoc w zakładaniu firm-krzaków w rajach podatkowych. (PAP)

d1zimmt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1zimmt