Trwa ładowanie...

Szwajcaria zawiesza uruchomienie elektrowni atomowych

Władze Szwajcarii poinformowały, że zawieszają projekty dotyczące ponownego uruchomienia elektrowni atomowych w związku z uszkodzeniem siłowni jądrowych w Japonii w następstwie piątkowego trzęsienia ziemi i tsunami w tym kraju. Także kanclerz Niemiec Angela Merkel zamierza odroczyć realizację planów dotyczących dłuższego okresu eksploatacji 17 niemieckich elektrowni atomowych - poinformował tygodnik "Focus".

Szwajcaria zawiesza uruchomienie elektrowni atomowychŹródło: AFP
d2trqdn
d2trqdn

Według tygodnika Merkel ogłosi tę decyzję jeszcze w poniedziałek po południu. Na godz. 16.00 zapowiedziano konferencję prasową niemieckiej kanclerz.

Już w sobotę wieczorem Merkel zapowiedziała kontrole w niemieckich elektrowniach atomowych pod kątem ich bezpieczeństwa. Jak oświadczyła, nikomu nie wolno przejść do porządku dziennego nad wydarzeniami w Japonii, gdzie w następstwie trzęsienia ziemi i fali tsunami doszło w sobotę do awarii w elektrowni atomowej Fukushima I.

d2trqdn

- Wydarzenia w Japonii są cezurą dla świata - oświadczyła w sobotę niemiecka kanclerz.

Także szef niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle nie wykluczył, że po awarii nuklearnej w Japonii rząd w Berlinie ogłosi moratorium na wprowadzenie w życie decyzji o wydłużeniu okresu eksploatacji elektrowni atomowych.

W zeszłym roku chadecko-liberalny rząd Niemiec postanowił, że 17 niemieckich elektrowni jądrowych będzie pracować o średnio 12 lat dłużej, niż zakładał poprzedni harmonogram, przewidujący wyłączenie wszystkich siłowni do końca 2021 roku.

Wykorzystanie energii atomowej budzi w Niemczech spore kontrowersje, które powróciły po sobotniej awarii nuklearnej w Japonii.

d2trqdn

Także wieloletni szef austriackiego Instytutu Energii Atomowej Helmuth Rauch uważa, że sytuacja w japońskich elektrowniach jądrowych budzi "poważne zaniepokojenie".

W wyniku trzęsienia ziemi, do którego doszło w piątek w Japonii, w elektrowni atomowej w Fukushimie doszło do awarii. Japończycy uspokajają, że Fukushimie nie grozi katastrofa podobna do tej, która przydarzyła się w Czarnobylu w 1986 roku. Na 54 reaktory w Japonii zamkniętych jest 11.

d2trqdn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2trqdn