Trwa ładowanie...

Szwajcarskie zegarki nie dla rosyjskich bogaczy. Lubuje się w nich Putin

Szwajcaria przyłącza się do unijnych sankcji, wprowadzających zakaz sprzedaży towarów luksusowych do Rosji. To oznacza, że na wschód nie trafią m.in. szwajcarskie zegarki. Rosjanie wydają na kosztowne czasomierze miliony euro.

Szwajcarskie zegarki nosi m.in. Władimir Putin Szwajcarskie zegarki nosi m.in. Władimir Putin Źródło: PAP
d191xys
d191xys

Rząd w Bernie oświadczył, że decyzje w tej sprawie mają wejść w życie w najbliższych dniach - podał w sobotę portal Deutsche Welle. Szwajcarskie władze przyznają przy tym, że będzie to oznaczać kłopoty dla krajowych przedsiębiorstw.

Luksusowe zegarki już nie dla Rosjan

Jak tłumaczy portal, luksusowe zegarki są trzecim najważniejszym towarem eksportowym Szwajcarii. W ciągu ostatnich lat bogaci Rosjanie wydali na nie 250 mln euro. Również Władimir Putin chętnie pokazuje się z zegarkami pochodzącymi z tego kraju.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Polska chce zrezygnować z rosyjskiej ropy. "Będziemy płacić 15 zł za litr paliwa"

Jeszcze przed podjęciem odgórnej decyzji przez rząd część szwajcarskich firm zdecydowało się na wstrzymanie eksportu swoich produktów do Rosji. Zrobiły tak m.in. Rolex i Swatch, do którego należą też takie marki, jak Tissot, Omega i Breguet. Teraz ci, którzy takiej decyzji nie podjęli wcześniej oddolnie, nie będą już mieli wyjścia.

d191xys

Neutralna Szwajcaria nakłada sankcje

Po rozpętaniu przez Rosję wojny na Ukrainie, Zachód nakłada na ten kraj kolejne sankcje. Dołączyła do niego neutralna zwykle Szwajcaria, która wraz z zaostrzaniem retorsji ze strony Unii, kopiuje decyzje Wspólnoty i wprowadza u siebie w kraju.

Szwajcaria ze skutkiem natychmiastowym wprowadziła m.in. sankcje finansowe, zamrażając konta należące do prezydenta Władimira Putina, premiera Michaiła Miszustina i szefa MSZ Siergieja Ławrowa. Jak informował "Tages Anzeiger", zamrożeniem objęte zostały konta należące do 650 Rosjan.

Kolejne sankcje obejmowały m.in. zakaz transakcji z rosyjskim bankiem centralnym oraz odłączenie siedmiu banków z Rosji od systemu SWIFT, służącego do obsługi transakcji międzynarodowych.

Szwajcaria zdecydowała też o wprowadzeniu zakazu do Rosji towarów, które mogłyby zostać wykorzystane w celach militarnych i ewentualnie mogłyby wzmocnić Rosję technologicznie.

d191xys

Rosjanie trzymają w szwajcarskich bankach nawet 213 mld dolarów – wynika z szacunków Szwajcarskiego Stowarzyszenia Bankowców. To połowa rosyjskich rezerw zamrożonych przez sankcje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d191xys
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d191xys