Trwa ładowanie...

Szwajcarskie zegarki nie dla rosyjskich bogaczy. Lubuje się w nich Putin

Szwajcaria przyłącza się do unijnych sankcji, wprowadzających zakaz sprzedaży towarów luksusowych do Rosji. To oznacza, że na wschód nie trafią m.in. szwajcarskie zegarki. Rosjanie wydają na kosztowne czasomierze miliony euro.

Szwajcarskie zegarki nosi m.in. Władimir Putin Szwajcarskie zegarki nosi m.in. Władimir Putin Źródło: PAP
d4j0474
d4j0474

Rząd w Bernie oświadczył, że decyzje w tej sprawie mają wejść w życie w najbliższych dniach - podał w sobotę portal Deutsche Welle. Szwajcarskie władze przyznają przy tym, że będzie to oznaczać kłopoty dla krajowych przedsiębiorstw.

Luksusowe zegarki już nie dla Rosjan

Jak tłumaczy portal, luksusowe zegarki są trzecim najważniejszym towarem eksportowym Szwajcarii. W ciągu ostatnich lat bogaci Rosjanie wydali na nie 250 mln euro. Również Władimir Putin chętnie pokazuje się z zegarkami pochodzącymi z tego kraju.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Polska chce zrezygnować z rosyjskiej ropy. "Będziemy płacić 15 zł za litr paliwa"

Jeszcze przed podjęciem odgórnej decyzji przez rząd część szwajcarskich firm zdecydowało się na wstrzymanie eksportu swoich produktów do Rosji. Zrobiły tak m.in. Rolex i Swatch, do którego należą też takie marki, jak Tissot, Omega i Breguet. Teraz ci, którzy takiej decyzji nie podjęli wcześniej oddolnie, nie będą już mieli wyjścia.

d4j0474

Neutralna Szwajcaria nakłada sankcje

Po rozpętaniu przez Rosję wojny na Ukrainie, Zachód nakłada na ten kraj kolejne sankcje. Dołączyła do niego neutralna zwykle Szwajcaria, która wraz z zaostrzaniem retorsji ze strony Unii, kopiuje decyzje Wspólnoty i wprowadza u siebie w kraju.

Szwajcaria ze skutkiem natychmiastowym wprowadziła m.in. sankcje finansowe, zamrażając konta należące do prezydenta Władimira Putina, premiera Michaiła Miszustina i szefa MSZ Siergieja Ławrowa. Jak informował "Tages Anzeiger", zamrożeniem objęte zostały konta należące do 650 Rosjan.

Kolejne sankcje obejmowały m.in. zakaz transakcji z rosyjskim bankiem centralnym oraz odłączenie siedmiu banków z Rosji od systemu SWIFT, służącego do obsługi transakcji międzynarodowych.

Szwajcaria zdecydowała też o wprowadzeniu zakazu do Rosji towarów, które mogłyby zostać wykorzystane w celach militarnych i ewentualnie mogłyby wzmocnić Rosję technologicznie.

d4j0474

Rosjanie trzymają w szwajcarskich bankach nawet 213 mld dolarów – wynika z szacunków Szwajcarskiego Stowarzyszenia Bankowców. To połowa rosyjskich rezerw zamrożonych przez sankcje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4j0474
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d4j0474

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj