Trwa ładowanie...
d106bfx

Szwecja i Obwód Kaliningradzki chcą otworzyć połączenie promowe

Władze Regionu Blekinge (południowo-wschodnia Szwecja) oraz Obwodu Kaliningradzkiego podpisały umowę wstępną w sprawie uruchomienia połączenia promowego łączącego Szwecję z Rosją. Linia ma ułatwić handel między Skandynawią a Chinami.

d106bfx
d106bfx

Porozumienie było najważniejszym punktem trwającej od środy trzydniowej wizyty delegacji Obwodu Kaliningradzkiego z gubernatorem Nikołajem Cukanowem w Karlskronie. Według umowy strona szwedzka zobowiązała się do przedstawienia możliwości uruchomienia połączenia promowego między Regionem Blekinge a Obwodem Kaliningradzkim, natomiast Rosjanie mają sprawdzić, w jaki sposób towary mogą być przewożone z enklawy rosyjskiej dalej do południowej Rosji, Indii oraz Chin.

Połączenie promowe z Obwodem Kaliningradzkim ma powstać w ramach unijnej strategii dla regionu Morza Bałtyckiego. Samorząd Blekinge jest jednym z podmiotów wdrażających strategię.

Region Blekinge, posiadający porty w Karlshamn i Karlskronie oraz lotnisko, chce stać się centrum szwedzkiej wymiany handlowej. Dotychczas z Karlshamn pływają promy DFDS do Kłajpedy na Litwie, a z Karlskrony promy Stena Line do Gdyni. Z tego połączenia z Polski skorzystała delegacja z Kaliningradu przyjeżdżając do Szwecji.

Wraz z gubernatorem Obwodu Kaliningradzkiego do Karlskrony przyjechał rektor Kaliningradzkiej Wyższej Szkoły Technicznej, który podpisał umowę o współpracy z Wyższą Szkołą Techniczną Blekinge.

Pierwsza umowa o współpracy Blekinge z Obwodem Kaliningradzkim została zwarta w 2008 roku.

d106bfx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d106bfx