Szwecja najlepszym krajem dla seniorów

Szwecja jest najlepszym krajem na świecie dla ludzi w starszym wieku
a Afganistan najgorszym - wynika z opublikowanego we wtorek opracowania Global AgeWatch Index
wykonanego na zlecenie ONZ. Polska znalazła się na 62 miejscu.

Szwecja najlepszym krajem dla seniorów

02.10.2013 | aktual.: 02.10.2013 10:22

Organizacja dokonała porównania jakości życia ludzi starych w 91 krajach. Pod uwagę wzięto 13 kryteriów, takich jak dochody, zatrudnienie, ochrona zdrowia i środowisko naturalne.

Decydował nie tylko poziom życia bowiem kraje takie jak Sri Lanka, Boliwia i Mauritius wyprzedziły wiele krajów bogatszych. Dalekie miejsca zajęły Rosja (78), Indie (73) i Turcja (70). Wyżej sklasyfikowano natomiast Brazylię i Chiny, które zajęły odpowiednio 31 i 35 miejsce.

Na czele listy, po Szwecji, znalazły się Norwegia i Niemcy a na dalszych miejscach Holandia, Kanada, Szwajcaria i Nowa Zelandia. Pierwszą 20 zdominowały państwa Europy Zachodniej i Ameryki Północnej.

Za najmniej sprzyjające seniorom państwa uznano Afganistan, Tanzanię i Pakistan.

Polskę sklasyfikowano na 62 miejscu. Wyprzedziliśmy m. in. Ukrainę i Rosję, ale znaleźliśmy się po Estonii, Albanii i Litwie.

Jako największy atut naszego kraju uznano bezpieczeństwo dochodów ludzi starych. W tej kategorii zajęliśmy wysokie 20 miejsce. Pozytywnie oceniono też wysoki zasięg zabezpieczenia emerytalnego i stosunkowo niski poziom ubóstwa wśród seniorów. Jednak pod względem jakości opieki zdrowotnej nad ludźmi starymi Polska zajęła dopiero 87 miejsce, czyli na samym dole listy.

Autorzy opracowania podkreślili, że 2050 r. ludzie starzy stanowić będą ponad 35 proc. ludności Polski.

Wskazano, że wszystkie państwa stają przed wyzwaniem jakim jest szybkie starzenie się ludności na całym świecie.

"Wciąż utrzymujące się pomijanie procesu starzenia się w narodowych i światowych programach jest jedną z największych przeszkód uniemożliwiających sprostanie problemom starzejącej się ludności świata" - powiedziała Silvia Stefanoni kierująca organizacją HelpAge International. (PAP)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)