Trwa ładowanie...
d1xo61j

Szwedzka korona ofiarą silnego kryzysu na Łotwie

Jak podaje Financial Times, kurs korony szwedzkiej spada, gdyż ta jest zbyt mocno powiązana w sektorze bankowym z krajami nadbałtyckimi ciężko doświadczającymi kryzysu.

Share
d1xo61j

Szwedzki sektor bankowy jest silnie obecny w krajach bałtyckich, a Łotwa stała się wśród nich najsłabszą gospodarką. Jej sytuacja ma duży wpływ na walutę Szwedów - tym większy, im bardziej niekorzystna sytuacja u ich sąsiadów nad Bałtykiem.

Maurice Pomery z firmy doradczej Strategic Alpha powiedział Financial Times, że z powodu kryzysu w tym regionie Europy szwedzka korona nie będzie mogła notować wyników innych niż słabe. Kurs szwedzkiej waluty stracił 1,7 proc. wobec dolara i 1,6 proc. wobec euro.

Tymczasem Łotwa zapowiedziała zwiększenie swojego deficytu budżetowego z już wysokiego poziomu 6 proc. do 8,2 proc. PKB. Powodem jest groźba, że jej gospodarka najpewniej odnotuje spadek gospodarki aż o 18 proc. Rząd kraju chce uwzględnić to w budżecie.

Jak mówi dla Financial Times Hans Redeker z francuskiego banku BNP Paribas, Łotwa jest w najgorszej sytuacji w swoim regionie. Według niego Międzynarodowy Fundusz Walutowy ma do wyboru zwiększenie pomocy finansowej, złagodzenie zasad jego przyznawania lub dążenie do tego, by Łotwa dokonała denominacji, dzięki czemu mogłaby zmniejszyć przepaść swojej waluty do euro.

Reakcja Łotwy w sprawie jej deficytu nastąpiła po decyzji Szwecji, by zwiększyć swoje rezerwy zagraniczne. Ten ruch wywołał spekulacje, że władze nordyckiego kraju są coraz bardziej zaniepokojone zaangażowaniem swojego sektora bankowego w tonącym finansowo regionie krajów nadbałtyckich.

d1xo61j

Podziel się opinią

Share
d1xo61j
d1xo61j