Trwa ładowanie...
d3icrng
04-12-2015 14:55

Szydło: Agencja Rezerw Materiałowych kupi węgiel na zwałach (krótka)

Rządowa Agencja Rezerw Materiałowych kupi węgiel znajdujący się na zwałach przy kopalniach zapewniając im w ten sposób finansowanie w najbliższych miesiącach - zapowiedziała w piątek w Brzeszczach premier Beata Szydło.

d3icrng
d3icrng

Uczestnicząc w uroczystościach barbórkowych w Brzeszczach szefowa rządu mówiła m.in. o rządowym planie perspektywicznym dla branży górnictwa węgla kamiennego. Zaznaczyła jednak, że oprócz tego rząd podejmuje też decyzje, które w tej chwili mają ratować miejsca pracy w kopalniach.

"Podjęłam decyzję, aby Agencja Rezerw Materiałowych zakupiła węgiel, który w tej chwili jest na zwałach. W ten sposób kopalnie otrzymają środki na funkcjonowanie w najbliższych miesiącach" - oświadczyła Szydło.

Agencja Rezerw Materiałowych zajmuje się gromadzeniem i zarządzaniem rezerwami strategicznymi państwa oraz jego zapasami, w celu wspierania ludności i gospodarki w sytuacjach kryzysowych.

Agencja realizuje wynikające z ustaw zadania w zakresie gospodarowania rezerwami strategicznymi; tworzy też i utrzymuje zapasy agencyjne ropy naftowej i produktów naftowych, ponadto nadzoruje zapasy obowiązkowe ropy naftowej i paliw.

d3icrng

Według przedstawionych 3 listopada br. danych katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP), stan zwałów na koniec września br. wynosił 6,2 mln ton węgla (na koniec grudnia 2013 r. było to 6,6 mln ton). Część z nich podlegała zastawowi pod obligacje; był to przede wszystkim węgiel energetyczny.

Według informacji z prowadzonej przez ARP strony polskirynekwegla.pl na koniec października na zwałach pozostawało 5,9 mln ton węgla.

d3icrng
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3icrng