Trwa ładowanie...
d11hzwy
d11hzwy
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Szyszko: gospodarka o obiegu zamkniętym szansą dla polskiej wsi

Polska ma ogromne szanse, aby tereny niezurbanizowane stały się wzorem dla Europy w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym - przekonywał we wtorek na Pomorzu Zachodnim minister środowiska Jan Szyszko, współorganizator dwudniowej konferencji poświęconej tej tematyce.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d11hzwy

Podczas briefingu w Tucznie szef resortu środowiska podsumował konferencję pt. "Gospodarka o obiegu zamkniętym szansą na zrównoważony rozwój terenów niezurbanizowanych". Impreza odbywała się w Tucznie i Smolarni (woj. zachodniopomorskie).

Zdaniem Szyszki wdrażanie modelu gospodarki o obiegu zamkniętym jest szansą przede wszystkim dla terenów wiejskich i niezurbanizowanych w naszym kraju. Wyjaśnił, że wynika to z produkcji dużej ilości biomasy przez gospodarkę leśną i rolniczą.

"To można zamienić na energię. Tereny niezurbanizowane mają szanse być samodzielne albo samowystarczalne pod względem zapotrzebowania na energię" - wskazał minister.

d11hzwy

Na forum Unii Europejskiej trwa dyskusja na temat nowego prawa dot. gospodarki w obiegu zamkniętym. Idea ta zmierza do "zamknięcia obiegu" produktów dzięki zwiększeniu recyklingu, co ma przynieść korzyści środowisku i gospodarce. Przedstawiona przez KE propozycja zakłada m.in. by do 2030 r. 65 proc. odpadów komunalnych podlegało recyklingowi.

Szyszko podkreślił we wtorek, że na polskiej wsi produkuje się ekologiczną żywność, której oszczędzanie także wpisuje się w ideę gospodarki o obiegu zamkniętym.

"Polska wieś posiada niezniszczone gleby biologiczne i jest gotowa, żeby produkować żywność o najwyższej jakości i to żywność o długim okresie użytkowania" - mówił Szyszko.

Minister zapowiedział, że po konferencji zostaną sformułowane wnioski w formie dokumentu, który trafi do Komisji Europejskiej i posłuży dyskusji o tworzeniu prawa dot. gospodarki o obiegu zamkniętym. Dodał, że Polska może być liderem w zakresie stanowienia takiego prawa.

d11hzwy

W konferencji w Tucznie wzięli udział przedstawiciele resortów środowiska i rozwoju, leśnicy i samorządowcy. Do dyskusji zaproszono także przedstawicieli kilku państw UE, m.in. Austrii, Holandii i Niemiec.

Konferencja była podzielona na dwie sesje. Pierwsza dotyczyła m.in. marnotrawienia żywności, a druga ponownego użycia, odzysku i możliwości naprawy produktów.

Resort środowiska wskazuje, że sektor prywatny już zaczyna opierać plany rozwoju na koncepcji gospodarki o obiegu zamkniętym, upatrując w tym szansę na zwiększenie konkurencyjności i zmniejszenie kosztów działalności. Według resortu, by można było wdrożyć szerzej ten model, konieczne jest wsparcie dla sektora prywatnego ze strony administracji publicznej.

Wydarzeniem towarzyszącym konferencji była zorganizowana w Tucznie wystawa polskich przedsiębiorców prezentujących przydomowe instalacje głównie do produkcji energii odnawialnej, w tym z biomasy.

Organizatorami dwudniowego spotkania w Tucznie i Smolarni były resorty środowiska i rozwoju przy współpracy Lasów Państwowych i Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął prezydent RP Andrzej Duda.

d11hzwy

Podziel się opinią

Share

d11hzwy

d11hzwy