Tajemnica przedsiębiorstwa - jak skutecznie ją chronić?

Dla części przedsiębiorców tajemnica firmy stanowi istotny i wartościowy składnik prowadzonego przez nich podmiotu. Kluczowym elementem jest w szczególności tzw. know-how, jednak należy pamiętać nie podlega on ochronie prawnej jako samodzielna wartość. Nie istnieje "prawo do know-how", więc jest on objęty ochroną tak długo, jak stanowi tajemnicę przedsiębiorstwa.

Tajemnica przedsiębiorstwa - jak skutecznie ją chronić?
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

Tajemnicą przedsiębiorstwa są wszystkie nieujawnione do wiadomości publicznej informacje techniczne, technologiczne, organizacyjne firmy lub inne informacje posiadające wartość gospodarczą, co do których przedsiębiorca podjął niezbędne działania w celu zachowania ich poufności. Do podstawowych jej cech zalicza się więc poufność, brak ujawnienia oraz zabezpieczenie informacji. Przykładowo, tajemnicę przedsiębiorstwa mogą stanowić informacje o wynagrodzeniu pracowników, sposobach produkcji, projektach rozwiązań technicznych, które nie zostały opatentowane, listach klientów i kontrahentów, wewnętrznych systemach kontroli czy też wspomniane know-how. Istotne jest przy tym to, że obowiązek zachowania tajemnicy przedsiębiorstwa ciąży nie tylko na obecnie zatrudnionych, ale może być nałożony także na byłych pracowników – wystarczy o to zadbać odpowiednio konstruując umowę z pracownikiem czy zleceniobiorcą.

Za know-how uważany jest natomiast „zespół technicznych informacji, które są poufne, istotne i zidentyfikowane we właściwej formie” . Przy czym informacje można uznać za poufne, jeżeli nie będą powszechnie dostępne, znane, możliwe do uzyskania w zwykły, dozwolony sposób. Za istotne – gdy będą niebanalne, ważne dla całości lub zasadniczej części produktu lub usługi, sposobu ich wytwarzania albo rozwoju tych elementów. Za zidentyfikowane zaś – jeżeli zostaną opisane lub utrwalone w taki sposób, by istniała możliwość ustalenia, że spełniają wymóg poufności i istotności.

W razie naruszenia tajemnicy przedsiębiorstwa, w tym know-how, przedsiębiorca, którego interes został zagrożony, może korzystać ze środków ochrony przewidzianych przez prawo. W szczególności może żądać:

– zaniechania takiego działania,
– usunięcia skutków naruszenia poprzez złożenie jednokrotnego lub wielokrotnego oświadczenia o odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie,
– naprawienia wyrządzonej szkody lub wydania bezpodstawnie uzyskanych korzyści.

W wypadku naruszenia tajemnicy przedsiębiorstwa istotne jest przede wszystkim to, by przedsiębiorca zdążył zareagować zanim wyrządzone szkody spowodują nieodwracalne, negatywne konsekwencje dla jego firmy. Pamiętać należy również o tym, że bierność wobec dokonywanych naruszeń naszych praw może niekiedy być poczytana także za zgodę na takie zachowanie.

r.pr. dr Tomasz Szczurowski
partner zarządzający
Michał Rak
prawnik
w Kancelarii Prawnej Waluga Szczurowski i Wspólnicy

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)