Tajemnicze automaty w Lidlu. Testują coś, co za rok będzie obowiązkowe
Od pewnego czasu w niektórych sklepach sieci Lidl stoją tajemnicze maszyny. Z wyglądu przypominają dużych rozmiarów bankomat. Do czego służą?
- Aby przetestować system kaucyjny, udostępniliśmy naszym klientom butelkomaty, do których mogą zwrócić plastikową butelkę i otrzymać za to kupon rabatowy - mówi w rozmowie z Interią Aleksandra Robaszkiewicz z Lidl Polska.
Na razie sieć ma 27 takich urządzeń, najwięcej z nich znajduje się w Poznaniu, a reszta w mniejszych miejscowościach w różnych częściach kraju. To efekt ustawy ws. systemu kaucyjnego, która ma zacząć funkcjonować od 1 stycznia 2025 r. Zanim to jednak nastąpi, duże sklepy chcą się przygotować do nowych przepisów. Ustawa dotyczy między innymi wprowadzenia kaucji w wysokości 50 groszy za jednorazowe butelki z plastiku do 3 litrów, szklane butelki wielorazowe do 1,5 litra oraz za metalowe puszki do 1 litra.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czekają nas głodowe emerytury. To problem ekonomiczny, nie demograficzny - Biznes Klasa #14
Klienci bardzo chętnie zwracają w naszych sklepach butelki - dotychczas zebraliśmy już ponad 2 miliony butelek w lokalizacjach, w których je zbieramy, czyli w Poznaniu i okolicach. Surowiec przekazaliśmy do zakładów recyklingu w Polsce - podsumowuje Aleksandra Robaszkiewicz z Lidl Polska w rozmowie z Interią.
Automat w Lidlu przyjmuje butelki PET o pojemności do 3 l, które nie są uszkodzone i są całkowicie opróżnione. Butelki mogą być po napojach alkoholowych, bezalkoholowych, wodach lub sokach. Ważne, aby miały etykietę, ponieważ automat będzie je rozpoznawać po kodzie kreskowym. Za każdą butelkę dostaniemy 5 groszy w formie kuponu rabatowego, który można wykorzystać tylko w Lidlu.
"W przypadku oddania więcej niż jednej butelki PET, oddający otrzyma jeden kupon rabatowy. Maksymalna liczba butelek, która może być jednorazowo oddana do automatu w zamian za jeden kupon rabatowy nie może przekroczyć ich liczby uprawniającej do otrzymania kuponu rabatowego o wartości 70 zł" – informuje sieć.
Biedronka też testuje
Niedawno także sieć Biedronka uruchomiła w jednym ze swoich sklepów automat do zbiórki opakowań po napojach - butelek PET o pojemności do 3 litrów i puszek aluminiowych o pojemności do 1 litra - donosi Portal Samorządowy.
Recyklomaty Biedronki przyjmują wyłącznie opakowania z napojów dystrybuowanych w sklepach Biedronka, które nie są zgniecione lub zanieczyszczone. Za każde opakowania można dostać 5 groszy w formie vouchera. Jednorazowo klient może oddać opakowania o wartości do 50 zł. Voucher można wykorzystać wyłącznie w sklepie, w którym został wydany.
Obowiązek dla dużych sklepów
Ustawa ws. systemu kaucyjnego została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę we wrześniu ubiegłego roku i zacznie obowiązywać w 2025 roku. Zgodnie z jej zapisami, kaucja będzie zwracana przy zwrocie opakowań w sklepie bez konieczności pokazania paragonu. Ma wynosić 50 gr za butelkę.
Duże sklepy, o powierzchni powyżej 200 metrów kwadratowych, będą musiały odbierać puste opakowania, natomiast te o mniejszej powierzchni, będą mogły przystąpić do systemu dobrowolnie. Nieodebrana kaucja zostanie przeznaczona na finansowanie systemu kaucyjnego.